Коронавирусът провокира „психологически дистрес“ - усещане за вътрешни неприятности, което води до повишено напрежение и нарушения на съня, твърди д-р Михаил Полуектов, ръководител на катедрата по медицина на съня на Университета Сеченов.

Той също така отбеляза, че подобни промени са особено изразени в началото на имунния отговор на организма към инфекцията.

Според ръководителя на сомнологичната служба „Унисон“, невролог-сомнолог Елена Царева, по време на епидемията броят на посещенията от пациенти с нарушения на съня се е увеличил с 42–46%.

"Съществува риск сънят да не се нормализира след заболяване от коронавирус. Ако послужи като тласък за декомпенсация на психично заболяване, което човек има - депресия, тревожно разстройство. Или ако човек има повишено внимание към съня си, той ще започне да се тревожи твърде много за него и този механизъм може да причини нарушения на съня", казва още Полуектов в интервю за RBC.

В този случай лекарят посъветва да се свържете с невролог, който ще предпише успокоителни, така че човек да спре да се вглъбява върху проблемите със съня.