Лявоцентристката Германска социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера Олаф Шолц изпревари крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ)  на изборите в Бранденбург. 

ГСПД получава 32% от гласовете срещу АзГ с 29%, предаде обществената телевизия ZDF. Екзитпол, поръчан от телевизия ARD, дава 31% за ГСДП и 30% за десницата.

Леви срещу десни 

Победа за крайната десница в Бранденбург щеше да означава още едно крушение за социалдемократите, които управляват провинцията от обединението на Германия през 1990 г. Борбите в правителството доведоха до спад в рейтинга на Шолц, докато неговият министър на отбраната, социалдемократът Борис Писториус, често оглавява проучванията като най-популярния политик в Германия.

Избирателните секции в Бранденбург затвориха в 18:00 ч. местно време (19:00 ч. българско). АзГ, която се противопоставя на търсещите убежище, мултикултурализма, исляма и правителството на Шолц, се надяваше да повтори скорошния си изборен успех, предаде БГНЕС.

Преди три седмици десницата смая политическата върхушка, като зае първо място в парламентарни избори, за първи път в историята, в източната провинция Тюрингия и зае второто място в съседна Саксония.

Въпреки успеха си в избирателните урни, АзГ едва ли ще поеме властта в която и да е провинция, тъй като всички останали основни партии изключват възможността да влязат в управляваща коалиция с нея.

Зелените и либералните свободни демократи останаха с едноцифрени резултати. Около 2,1 милиона души на възраст над 16 години имаха право на глас в Бранденбург.

Богата провинция

Провинцията включва богати градове като Потсдам, както и слабо населени селски райони и индустриални зони, в една от които се помещава завод на Tesla. Скорошно проучване в Бранденбург установи, че имиграцията е основната грижа за много избиратели.

Тази година се появи и втора популистка партия - левият Алианс "Сахра Вагенкнехт" (BSW), който печели около 12 на сто от гласовете в Бранденбург.

Произхождаща от бивша Източна Германия, "Вагенкнехт" е ветеран опозиционен политик и чест гост в телевизионни предавания, която напусна твърдолявата партия Die Linke, за да създаде свое собствено движение. Тя описва политиките на BSW като "лево-консервативни" – смесица от икономически политики, които помагат на работниците и бедните, с консервативни културни позиции, включително ограничаване на имиграцията.

Със своя добър резултат "Вагенкнехт" усложнява задачата за другите партии, които се противопоставят на нейната проруска и антинатовска позиция.