От следващия понеделник Германия въвежда граничен контрол по всичките си сухопътни граници. Мярката вече е в сила по част от границите на Федералната република, но сега властите в Берлин са решили допълнително да затегнат проверките.

Причината - зачестилите случаи на ислямистки тероризъм. Така от 16 септември на всички пунктове по сухопътните граници ще започнат засилени проверки. Политически ход или реална мярка за борба с нелегалната миграция и екстремизма?

Три нападения за няколко месеца, извършени от нелегални мигранти, при които са убити четирима души. Чашата на търпението на германските граждани преля през юли, когато сириец, който е трябвало да бъде депортиран в България, отне живота на трима души в Солинген.

Преди дни в Мюнхен беше предотвратен атентат срещу израелското консулство. Властите в Берлин бяха подложени на силен обществен натиск и обещаха промени.

"Ще удължим вече съществуващите проверки по сухопътните ни граници. Вече съм издала нареждане за това и сме информирали ЕС. Целта е да ограничим нелегалната миграция и да се предпазим от ислямисткия тероризъм и тежки престъпления. Правим всичко по силите си, за да предпазим гражданите на страната.

Докато не бъде постигната по-голяма безопасност по външните граници на ЕС, се налага да засилим мерките по нашите собствени граници", заяви Нанси Фезер, министър на вътрешните работи на Германия.

От октомври миналата година някои проверки са в сила по границите с Швейцария, Чехия и Полша. Мярката първоначално беше въведена за 6 месеца в Германия, но няколко пъти беше удължавана.

Съобщава се, че за този период е предотвратено нелегалното влизане в страната на над 30 хиляди души. Канцлерът Олаф Шолц заяви, че има подкрепата на опозицията за новите мерки. Сред тях са ограничаване на социалните помощи за бежанци и подновяване на практиката да бъдат депортирани мигранти.

Защо страни от ЕС затягат контрола по границите си?

Идеята за строг граничен контрол е подкрепяна от крайнодясната "Алтернатива за Германия". Възходът на десницата провокира и въпроса дали Шолц не се опитва да печели гласове и сред техните симпатизанти. А от опозиционния Християндемократически съюз настояват да бъде ясно дали мерките са временни или ще останат за постоянно.

Фридрих Мерц, лидер на ХДС: "Граничните власти в Германия много добре знаят кого трябва да проверяват. Обикновените пътници и тези, които транспортират стоки с камиони, няма да бъдат засегнати от новите мерки. Ние не искаме границите да бъдат затворени, а да бъдат контролирани. Има огромна разлика."

Катарина Дроге, лидер на парламентарната група на Зелените: "Това е краят на единната европейска политика за миграцията. Това е края на Шенген, което означава и край от отворените граници за икономиката."

Германия връща контрола по всичките си граници

Правозащитни организации предупреждават, че освен върху свободата на придвижване и Шенген, затягането на границите може да има ефект и върху идеята за единна Европа.

Вибке Джудит, правозащитник: "Това може да се превърне в игра на пинг-понг. Целта на общоевропейската политика за миграцията е да се предотврати това подхвърляне на мигранти от държава в държава. До този момент Германия беше една от малкото държави, които показаха реална солидарност."

Само за периода 2015-2016 г. след призива на бившия канцлер Ангела Меркел, в Германия са влезли над 1 млн. сирийски граждани. От началото на войната в Украйна, Берлин е дал убежище на 1 млн. и 200 хиляди украински граждани.