Сърбия реши да прати в България посланик, който разбуни духовете в западната ни съседка. Правителство в Белград поиска агреман за посланик в София за Зоран Джорджевич,  което предизвика множество коментари и публикации в печата в Белград, предава БГНЕС, позовавайки се на местната телевизия N1.

Джорджевич беше предложен за посланик в Словения миналата година, но властите в Любляна отказаха да дадат агреман.

„Словения отказа формално да даде съгласие Зоран Джорджевич да бъде назначен за посланик поради съображения за сигурност“, написа тогава словенският вестник „Дело“. Изданието обаче подчерта, че не е било възможно да се получи официална информация за проблема за отказа Джорджевич да получи агреман.

В сръбския печат има много спекулации, че 54-годишният Джорджевич няма подходящо образование за постовете, на които е назначаван. Според разследващия сайт той е бил „собственик на мистериозна офшорна компания „Телекрафт“, която е работила за Телеком-Сърбия".

В същото време Джорджевич е член на Сръбската прогресивна партия на президента Александър Вучич и се ползва в доверието му.

От 2012 до 2016 г. той е министър на отбраната, а след това -  министър на труда и социалната политика. През март 2021 г. е назначен за директор на пощите в Сърбия.

Депутати от опозицията твърдят, че изпращането му като посланик в страна от ЕС е поредната обида за всички граждани на Сърбия, защото "вместо да положи усилия да получи по-голяма подкрепа за присъединяването ни към Европейския съюз, управляващите в Блеград създават проблем с акредитацията на непрофесионален персонал за посланици“.

Така е, когато властта си мисли, че тя е всичко в държавата и обществото. В конкретния случай, когато техният човек не мина като посланик в Словения, сега се изпраща в България“, каза още известният сръбски дипломат Сречко Джукич.

Междувременно, президентът Александър Вучич попари надеждите на гражданите. 

Сръбският президент  заяви, че неговата страна най-вероятно няма да стане член на ЕС през 2028 г., когато няколко други държави от Западните Балкани се надяват да се присъединят, предаде Ройтерс.

“Не вярвам, че ние ще сме част от ЕС през 2028 г.“, каза Вучич в рамките на панел на конференцията за сигурност Глобсек в Прага. „Няма да се случи (членството в ЕС). Аз не лъжа моя народ“, каза сръбският президент.