Първата жертва на COVID-19 в Европа е била в Сърбия още на 5 февруари 2020 г. Това твърди епидемиологът проф. Зоран Радованович, работил в Медицинския факултет в Белград, в публикация в сръбския вестник „Данас“.

Радованович, който е член на анти коронавирус щаба в Сърбия, е един от малцината епидемиолози, които са критични към управлението на Александър Вучич, посочва хърватският „Ютарни лист“. В публикацията си Радованович изнася данни, които хвърлят нова светлина върху разпространението на заразата в цяла Европа.

Радованович пише, че досега се е смятало, че първият случай на коронавирус е диагностициран в Сърбия на 1 или на 6 март по различни данни, а първият смъртен случай от COVID е регистриран официално на 20 март 2020 г.

Той обяснява, че в Сърбия по правило не се прави аутопсия на починали от COVID-19, но това не изключва следи от коронавируса да бъдат открити в тъкани на труп, за който не се предполага, че е заразен.

Точно това според епидемиолога се е случило на 5 февруари миналата година в Института по съдебна медицина към белградския Медицински факултет.

Група от 12 специалисти са анализирали рутинно взети проби от тъкани от един труп. След това диагнозата COVID-19 е поставена при преглед на течност от структурата на окото, известна като стъкловидно тяло.

Чуждестранните рецензенти са уважили доказателствата на белградската специалисти и статия за случая е публикувана в списание.

В резюмето на статията се изтъква, че става дума за първия документиран смъртен случай в Европа, който може да бъде свързан с COVID-19. Досега като първата жертва на коронавируса в Европа се посочваше възрастен китайски турист, починал на 15 февруари във Франция.

Радованович изтъква,че човекът, починал на 5 февруари в Сърбия, е починал с COVID, но не от него. Ясно е обаче, че човекът се е заразил още в края на януари. Като епидемиолог Радованович смята, че е възможно някои от първите заразени да са се „промъкнали“ през системата с диагнозата грип.

По официални статистически данни в Сърбия общият брой на починалите в Сърбия през 2020 г. е 114 954 души, което е с 13 991 /13,9%/ повече от 2019 г., когато починалите са били 100 963. Само през декември 2020 г. са регистрирани 17 321 смъртни случая, което е над два пъти повече от същия месец предходната година, когато починалите са били 8 803.

„Гордеем се с уж малкия брой починали, докато не се разкрие, че болестта ни е отнела 80 пъти повече лекари, отколкото в две западни републики на бивша Югославия. Естествено, причината е, че лекарите сами са брояли своите жертви. Останалите категории работещи в здравеопазването са правили това по-малко съвестно и са стигнали само до бройката от 32, което е многократно по-малко от очакваното, имайки предвид техния брой и естественото на работата по отношение на лекарите“, пише още проф. Радованович.