Конфликт между богатите и бедните страни на Конференцията за климата в Баку.

Форумът трябваше да завърши още в петък, но "часовникът беше спрян", докато участниците постигнат споразумение. В проекторезолюцията се предлагаше богатите държави да отделят годишно по 250 милиарда долара, с които бедните да се борят срещу климатичните промени.

Най-уязвимите държави настояваха средствата да бъдат увеличени до 500 милиарда долара. Постигнатият тази нощ компромис е да се отпускат по 300 милиарда долара годишно.

На конференцията беше постигнат и напредък в разработването на глобалния въглероден пазар. Някои световни лидери и много природозащитници бойкотираха форума в Баку, заради страната - домакин. Азербайджан е един от най-големите производители и износители на петрол и газ в света.

Американският президент Джо Байдън нарече "историческо" споразумението за финансиране на по-бедните страни в борбата с климатичните изменения, постигнато на климатичната конференция на ООН (КОП29) в Азербайджан, предаде ДПА.

Никой не може да спре прехода към чиста енергия, който протича понастоящем в Съединените щати, каза още Байдън.

В изявление американския президент, се казва, че постигнатото в Баку споразумение си поставя амбициозна цел в сферата на финансирането на борбата с климатичните промени.

Джо Байдън изтъкна, че споразумението ще спомогне за мобилизирането на финансиране на различни нива и създаването на пазар за американски електрически автомобили и други приятелски настроени към климата продукти.

Намеквайки за избрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който обеща да увеличи добива на петрол, щом встъпи в длъжност на 20 януари, Байдън заяви, че "макар някои да се опитват да отрекат или да забавят революцията на чистата енергия, която протича в Америка и по света, никой не може да я спре".