Столтенберг алармира: Новите руски ракети са крайно опасни
Според генералния секретар на НАТО е трудно да се прецени доколко това е справедливо
Според генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг Русия увеличава въоръжаването си и новите й ракети са изключително опасни.
Въпреки това, през последните 70 години на алианса му се получаваше добре предотвратяването на войната, каза той в интервю за немското списание Der Spiegel. НАТО има собствени средства за ядрено възпиране.
Освен това напоследък страните от алианса започнаха да харчат повече за отбрана - не защото американският президент го иска, а защото са решили така заради своята сигурност.
„Часовникът на Съдния ден“ наскоро започна да показва 100 секунди преди полунощ - толкова близо до 12 стрелката му никога не се е приближавала, пише немското списание Der Spiegel.
Според генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг обаче е трудно да се прецени доколко това е справедливо. Въпреки това е ясно, че трябва да се направи всичко възможно, за да се предотврати въоръжения конфликт.
В интервю за изданието Столтенберг разказа, че точно за това съществува НАТО: основната задача на алианса не е да води война, а в това - да я предотврати. „През последните 70 години се справихме доста добре“, заяви генералният секретар на НАТО. Според него в такива бурни времена съществуването на такива институции, обединяващи много участници, е особено важно.
„Новите руски ракети са изключително опасни, подчерта Столтенберг. Те са мобилни, лесно се крият, могат да достигнат до европейските градове за изключително кратко време за предупреждение. Това не само понижава прага за използване на ядрено оръжие, но и увеличава риска от недоразумения."
В същото време генералният секретар на НАТО заяви, че алиансът няма да се оприличи на Русия в действията си. Заплашването и възпирането от страна на съюза обаче трябва да продължат да бъдат убедителни, което означава, че е необходимо да се адаптират към новите условия. Освен това НАТО възнамерява да увеличи контрола върху оръжията.
На въпроса на Der Spiegel защо Русия харчи милиарди и поема рискове, Столтенберг реши да не отговори. Той не поиска да прави спекулативни изводи за възможните мотиви на Москва и каза едно нещо: „Виждаме само, че Русия прави това“.
Когато журналистите на изданието попитаха Столтенберг за мнението му дали президентът на САЩ Доналд Тръмп ще изложи всичко на риск, за да защити Талин, генералният секретар на НАТО отново отбеляза, че алиансът се опитва да предотврати конфликтите.
Освен това НАТО се основава на мотото „един за всички и всички за един“: ако някой от партньорите бъде нападнат, всички ще реагират. „Такава е основата на убедителното заплашване“, подчерта Столтенберг.
Освен това САЩ увеличават военното си присъствие в Европа, припомни генералният секретар на НАТО. Според него това е най-добрият начин да се демонстрира готовност за защита на европейските съюзници. НАТО също има средства за ядрено възпиране в Европа, отбеляза Столтенберг.
Франция като ядрена държава, а заедно с нея и Великобритания, вече поеха задачата за възпиране и внасят съществен принос за сигурността на алианса, заяви генералният секретар на НАТО.
В същото време той подчерта още веднъж, че Европа вече има ядрена отбрана и тази роля играе НАТО. „Имаме общи структури за управление, общи ядрени доктрини и общи учения. Всичко е изпитано и се поддържа от десетилетия.“, заяви Столтенберг в беседата с немските журналисти.
Според него ядреното сдържане на НАТО се осъществява с усилията на 28 държави-партньори и всички решения се вземат съвместно. Междувременно Франция не е част от групата за ядрено планиране на алианса, отбелязва Der Spiegel.
Столтенберг каза още, че поддържа добри отношения с президента Макрон, както и с всички лидери на страните от НАТО. Не президентът Тръмп поиска от съюзниците да инвестират повече в отбрана - такова решение взеха самите членове на съюза на срещата на върха през 2014 г. Германия също се съгласи с това.
Затова самият Столтенберг настоява да се следва това обещание и го счита за естествено. „Ако искаме повече Европа, трябва да направим повече за отбраната“, каза генералният секретар на НАТО. „Ние харчим повече пари за отбрана не защото президентът на Съединените щати го иска. Правим това за нашата собствена сигурност“, подчерта той.
Според Столтенберг Германия внася „изключителен принос“ в НАТО. Тя ръководи бойна група в Литва, участва в операции в Егейско море и Афганистан.
Освен това, според Столтенберг, промените в климата действат като катализатор на конфликтите. Военноморските бази са застрашени от последиците от промените на климата.
Изключителните метеорологични условия създават нови предизвикателства за членовете на алианса. Невъзможно е да се спори, че средните температури се покачват, така че НАТО също трябва да обърне внимание на този проблем, смята Столтенберг. Например, може да опитаме да намалим вредните емисиите и да се насочим повече към възобновяеми енергийни източници.
„Така ставаме по-независими от изкопаемите горива, подчерта Столтенберг в интервю за Der Spiegel. - Още веднъж: това прави нашите операции по-способни за съпротива и спомага за климата.“
Последвайте ни
15 Коментара: