Йенс Столтенберг и Виктор Орбан с гръмовен обрат за помощта за Украйна! Двамата направиха изявления, които бяха малко очаквани от срещата и представляват своеобразен обрат в позициите на двете страни.

Унгария няма да блокира решения на НАТО за осигуряване на подкрепа за Украйна, заяви днес премиерът Виктор Орбан по време на визита в Будапеща на генералния секретар на Северноатлантическия алианс Йенс Столтенберг, предаде Reuters.

Столтенберг от своя страна заяви, че унгарски средства и персонал няма да бъдат използвани в помощ на Киев.

„Това, за което се договорихме с министър-председателя днес, е, че Унгария няма да блокира други съюзници да договорят ангажимент за финансова подкрепа за Украйна и водеща роля на НАТО в координирането на подкрепата за Украйна“, заяви Столтенберг по време на посещението си в унгарската столица, цитира и AFP.

За посешението си в Будапеща по-рано Столтенберг заяви:

„Това е част от моята задача като генерален секретар … да се срещна с лидерите на страните от НАТО и да гарантирам, че сме в състояние да постигнем съгласие. Очаквам с нетърпение да отида в Будапеща, за да седнем и да обсъдим дневния ред за срещата на върха на НАТО (във Вашингтон), който включва подкрепа за Украйна, а също и как да засилим допълнително нашето възпиране и отбрана“.

Срещата идва на фона на разногласия между двамата лидеро относно военната помощ за Украйна. 

„Що се отнася до последната възможност за връщане назад, ние сме много близо до точката, от която няма връщане, когато вече няма да е възможно да се обърне посоката“.

Украинците въвличат ЕС и целия свят във войната

„Украинците смятат, че колкото повече страни успеят да въвлекат във войната си срещу руснаците, толкова по-големи са шансовете им за победа, така че са готови да въвлекат Европейския съюз и дори целия свят във войната“, каза Орбан.

Той отбеляза, че подобен подход може да изглежда логичен от украинска гледна точка, но Унгария иска да „стои далеч от войната“, защото това противоречи на нейните национални интереси. „Мисля, че трябва да направим всичко по силите си, за да спрем разпространението на войната. Когато в Европа избухне голяма война, всички ще умрем“, предупреди Орбан.

Унгарският премиер заяви също по-рано, че смята за безумни и безотговорни изявленията на западни политици, насочени към ескалация на конфликта в Украйна и водещи до пряк сблъсък с Русия.

Отговаряйки на въпроси на канала Patriot в YouTube , правителственият ръководител каза още, че подобни действия създават заплаха от нова световна война с ядрено оръжие.

Коментирайки неотдавнашното предложение на лидера на основната фракция в Европейския парламент – Европейската народна партия – Манфред Вебер за въвеждане на задължителна военна служба в Европейския съюз, Орбан го нарече „олицетворение на налудничави идеи“. И засягайки непрекъснатата финансова подкрепа на Запада за военните операции в Украйна, той каза: „никога не съм виждал нещо по-безотговорно през живота си“. Премиерът посочи и изключителната опасност от всякакви спекулации за използването на ядрени оръжия, като припомни, че по време на Втората световна война в началото никой не е допускал, че САЩ ще хвърлят атомни бомби върху Япония.

Вчера Столтенберг бе на посещение в Рига –

която наскоро отбеляза една година от успешното възобновяване на политиката на военна повинност – за участие в срещата на върха на Б9, чиито домакини са латвийският президент Едгарс Ринкевичс и неговите румънски и полски колеги Клаус Йоханис и Анджей Дуда.

На съвместна пресконференция в латвийската столица Столтенберг похвали балтийската страна за това, че „дава пример“, като отделя 2% от БВП за отбранителния си портфейл – който се очаква да нарасне до 3% до 2027 г. – и за военните си усилия в подкрепа на украинските войници.

„Латвия също така оказва сериозна военна подкрепа на Украйна“, добави Столтенберг. „Вие осигурявате широкомащабно военно обучение на украинските войници. Ръководите коалиция, която работи с промишлеността за доставка на безпилотни летателни апарати. И допринасяте за ръководената от Чехия инициатива за осигуряване на повече артилерийски снаряди“.

Букурещ 9 е организация на девет източноевропейски държави – България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия –

които в миналото са били част от Съветския съюз или от Варшавския договор, основана през 2015 г. по инициатива на Йоанис и Дуда.
През март румънският президент обяви, че ще се включи в надпреварата за следващ лидер на 32-членния военен алианс НАТО, като подчерта стратегическото положение на страната в Европа и близостта ѝ до Украйна. 

„Русия се оказва сериозна и дългосрочна заплаха за нашия континент, за нашата евроатлантическа сигурност“, заяви по-рано Йоханис. „При тези условия границите на НАТО стават от първостепенно значение, а укрепването на източния фланг … ще остане дългосрочен приоритет.“

 

Той заяви, че според него НАТО се нуждае от „обновяване на перспективите“ и че историческите предизвикателства на Източна Европа могат да осигурят това в лицето на руската агресия.

Много от най-източните членове на НАТО изразиха загриженост от опитите на Русия да възстанови влиянието си в техния регион, като спомените на някои от тях за живота под съветско влияние са все още силни.

Столтенберг, който е на този пост от 2014 г., даде да се разбере, че не се стреми към следващ мандат.

Източник – Reuters, AFP, Euronews/Превод:SafeNews