Администрацията на президента Абдел-Фатах Ел-Сиси, която наскоро получи спасителна помощ в размер на 57 млрд. долара, вече е принудена да внася най-много втечнен природен газ от 2018 г. насам, за да може да се справи с работещите климатици.

Намаляването на добивите от пшеницата поради горещините и недостига на вода означава по-голяма зависимост от вноса на зърно, което също е жизненоважно за изхранването на населението на държавата.

Междувременно постоянните прекъсвания на електрозахранването рязко намаляват производителността. Лаптопите се изключват по време на срещи в Zoom.

Когато прекъсването на електрозахранването е обявено предварително, служителите бързат да се приберат вкъщи по-рано, за да избегнат засядане в асансьорите, което според местните медии е причинило поне няколко смъртоносни инцидента с хора, опитващи се да излязат по време на внезапното спиране на тока.

Египет, който се превърна в индикатор за последиците от изменението на климата, дава представа за това какво очаква икономиките по света през предстоящото лято, както и за бъдещите такива.

Дубай вече изпита последиците от екстремните метеорологични условия, след като проливни дъждове наводняваха домове и пътища в продължение на дни.

Технологичната столица на Индия, Бенгалуру, се бори с недостиг на вода. С настъпването на горещините в Европа и Америка и други страни ще усетят сътресения.

Насър, която защитава докторска дисертация за горещите вълни, се опасява от други възможни последици в Египет.

„Едно от опасенията, с които се сблъскваме, е, че ще започнем да имаме множество смъртни случаи, които са причинени от жегата“, казва тя - „Температурите никога не са достигали 50°C и все още не сме стигнали дотам, но трябва да сме подготвени и да имаме планове за действие при извънредни ситуации, каквито имаме за наводненията.“

Страданията на Египет са особено тежки поради пустинното му разположение с ограничени водни ресурси. Това кара стараната да се затопля два пъти по-бързо от останалата част на планетата, показвайки въздействието на екстремните горещини и подчертавайки важността на точното прогнозиране на екстремните метеорологични явления за формирането на политики и бизнеса.

Икономисти и метеорологични специалисти вече прогнозират силни горещини това лято в много части на света.

По-специално, в големи части на северния Атлантически океан температурите все още са значително по-високи от обичайните, което вероятно ще доведе до продължаване на горещото време в Европа.

Това означава нарастване на търсенето на енергия за охлаждане и повишена опасност от горски пожари в Гърция, Испания и Френската ривиера. По-силните летни дъждове могат да доведат до риск от внезапни наводнения и смущения в селското стопанство. Освен това може да доведе и до взимане на човешки жертви.

"През последните 20 години наблюдаваме, че свързаната с горещините смъртност в Европа се е увеличила с 30% и това е засегнало по-голямата част от територията на Европа“, каза Карло Буонтемпо, директор на службата за климатични промени „Copernicus“ към Европейския център за метеорологични прогнози.

Мароко и Мексико са изправени пред суша, а Калифорния и югозападната част на САЩ са изправени пред горещи вълни. В Тайланд през тази година от жегите вече са загинали повече хора, отколкото през цялата 2023 г. В САЩ експертите прогнозират много активен сезон за тропически циклони.

В Египет още едно лято на масови прекъсвания на електрозахранването ще окаже натиск върху държавния бюджет и върху населението, което вече се бори с високата инфлация, девалвираната валута и нарастващите цени на горивата в страната. Страната едва наскоро си осигури спасителна помощ под формата на инвестиции и дарения.

Министърът на финансите Мохамед Мааит заяви, че държавните субсидии за горива възлизат на 220 млрд. египетски лири (4,6 млрд. долара) през текущата финансова година, а прекратяването на прекъсването на електрозахранването ще изисква допълнителни 300 млн. долара месечно, за да се внася достатъчно енергия.

Служителите, наблюдаващи с климатичните промени, се опасяват, че някои от тазгодишните култури в Египет могат да бъдат сериозно засегнати. Миналата година реколтата от портокали беше почти унищожена и производителите не можаха да изнесат голяма част от нея.

Добивът на манго също се оценява като спаднал с между 14,6% и 50,5% през миналата година, докато реколтата от царевица в южната част на Египет също е намаляла с 30-40%, по данни на "Met".

Ваканционните райони също са били засегнати. Асуан, град с величествени фараонски руини и храмове, една от най-популярните туристически дестинации в страната и вдъхновение за известния роман на Агата Кристи „Смърт по Нил“, регистрира най-високата си температура досега - 49,6 °C на сянка, измерена на 6 юни.

Страната има една от най-старите традиции за наблюдение на температурата в света. През 1829 г. тя започва да измерва температурата пет пъти на ден във връзка с петте молитви на мюсюлманите в една от стаите на своето училище за инженери. В музея на нейния отдел „Met“ са изложени инструменти за измерване на времето, използвани от древните египтяни.

В наши дни метеоролозите му са в постоянен контакт с различни министерства - от авиацията и селското стопанство до енергетиката.

Те предоставят прогнози, които са от съществено значение за всички сектори - от градоустройственото планиране до вноса, като се стремят да смекчат въздействието на екстремните метеорологични условия, които през 2010 г. унищожиха жизненоважната реколта от пшеница в Египет, пет години по-късно причиниха десетки смъртни случаи, свързани с горещините, а през 2018 г. наводниха домове и прекъснаха електрозахранването и пътищата в едно от най-престижните предградия на Кайро.

Сега много египтяни организират ежедневието си изцяло според прогнозите на агенцията. В Кайро 49-годишната Салва Абдел-Азим няма климатик.

Затова тя постоянно проверява метеорологична страница във Facebook, за да планира горещините, съхранява вода в бидони, които използва за пиене и охлаждане на главата и тила, когато няма ток.

Семейството ѝ се опитва да свърши всичко преди спирането на електричеството, като довършва ученето, домашните задължения и зарежда светодиодното фенерче. На нея и се налага да готви много рано сутрин, преди да потегли за работа.

„Единственото нещо, което очаквам с нетърпение, е времето между горещите вълни“, казва тя, цитирана от Bloomberg TV Bulgaria.

Изменението на климата прави много градове по света опасно горещи поради „ефекта на градския топлинен остров“, който се получава, тъй като сградите и гъстото строителство задържат топлината. Това е особен проблем за градове като региона на Кайро, чието население е над 20 милиона души.

„Къщата ми е с южно изложение, така че става много горещо“, казва Сондос Ибрахим, графичен дизайнер на свободна практика в Кайро. "Затова тогава бързам да отида в някое кафене в търговския център, за което знам, че няма прекъсване на електрозахранването, или отивам при родителите ми - ако те имат ток. Но това е борба, за да поддържам бизнеса си."