Военният експерт Олег Жданов e разяснил защо Русия е организирала атака с въздушни балони, които наскоро бяха регистрирани в района на Днепропетровск.

„В Днепропетровска област бяха регистрирани въздушни балони. Те ги пуснаха, за да претоварят нашата система за противовъздушна отбрана, така че тя да започне да се занимава с тях.

- Но работата е там, че противовъздушната отбрана не вижда тези сонди Те са прозрачни в радиолокационно отношение и радарът не ги вижда, видими са само за тактически средства, там където има визуална електронна оптика“, казва той, цитиран от "УНИАН".

Жданов смята, че основната задача на руските сили е била да направят така, че украинската противовъздушна отбрана, особено тактическото звено, бързо да се втурне да сваля тези въздушни балони.

„И по това време, докато противовъздушната отбрана е заета със свалянето на балоните, армейската авиация действа по предната линия на нашите войски и в същото време средствата за ПВО нямаше да имат време да се пренасочат към руската армейска авиация. Не съм запознат с данни за това към балоните да е имало взривни вещества“, допълва той.

Руските военни водят тежки боеве в западната част на село Мариинка в Донецката народна република. Това е заявил Денис Пушилин, изпълняващ длъжността ръководител на ДНР, информират световните издания.

„В западната част на Мариинка се водят тежки и ожесточени боеве. Но тази ситуация ни дава определени надежди за достигане до нови позиции“, казва той.

Пушилин заявява още, че руските войски са постигнали известен успех в района на Угледар.

„Тук, както виждаме, битките се водят главно в югоизточната част на града. Много е трудно за момчетата, но виждаме известен успех “, добавя изпълняващият длъжността ръководител на ДНР.

Запасите от ракети на Руската федерация ще бъдат изчерпани след месец и половина, но дори и след това масираните удари ще продължат.

Това мнение изрази в интервю за "УНИАН" военният експерт, полковник от Въоръжените сили на Украйна в запаса и военен инструктор пилот Роман Свитан.

"Страната, която ги произвежда, никога няма да остане без ракети. Има определен брой ракети, които се произвеждат. Поне една ракета на ден могат да направят, дори повече.

- След достигане на нулеви запаси, което може да бъде след месец и половина ще готвят, те ще подготвят такива масирани атаки веднъж месечно.И това вече е нещо обичайно.Около 50-70 ракети изстрелват на една атака на няколко вълни,може би поради липса на носители.

Просто не могат повече.Затова те ще поддържат приблизително това ниво веднъж месечно. По-рано атаките бяха веднъж седмично, след това веднъж на две седмици, сега е веднъж на три седмици. Ще се достигне и до веднъж месечно", казва Свитан.

В същото време, отбелязва експертът, не трябва да се предполага, че фактът, че понякога руските ракети не достигат, е свързан с ефективността на санкциите.

"Защо не долитат ракети? Например, двигателят е проектиран за един час полет, на втория час започва да прегрява и спира. Ракетите падат заради изначално заложените технологични недостатъци на компонентите.

-Едва ли това е заради санкциите. Ако санкциите работеха, ракетите просто нямаше да ги има. И ако летят, то тогава санкциите не работят“, подчертава той.

 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук