Светослав Бенчев: Без значение какво казва Тръмп - нещата няма да се нормализират скоро

Следващите няколко седмици Европа ще усети реалните измерения на случващото се в Близкия изток, посочи той

https://blitz.bg/svyat/svetoslav-benchev-bez-znachenie-kakvo-kazva-tramp-neshtata-nyama-da-se-normalizirat-skoro_news1144595.html Blitz.bg
© Shutterstock

Няма особено значение какво казва Доналд Тръмп, защото войната в Близкия изток е тази, която определя поведението на пазара на горива, а не кой какво говори, пък бил и президентът на САЩ.

Това заяви в интервю за NOVA NEWS председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев.

Той добави, че вече се намираме в криза по отношение на петрола, а дали ситуацията ще се влоши зависи колко дълго ще продължи войната в Близкия изток.

„Следващите няколко седмици Европа ще усети реалните измерения на случващото се в Близкия изток. Европа трябва да се тревожи, защото дори конфликтът да приключи днес, ще изминат месеци, за да се нормализират нещата.

Около 40% от доставките на дизел и керосин за Европа идват от този регион“, обясни Бенчев.

Що се отнася до нас, енергийният експерт успокои с думите, че ситуацията в България е „малко по-добра“, защото имаме доставки на петрол от няколко места.

„Проблемът ще е 26 април, когато изтича дерогацията от американските санкциии. Така че ще бъде добре тази дерогация да бъде удължена“, посочи Бенчев и увери, че докато рафинерията в Бургас функционира, „всичко ще бъде наред“.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай