На 9 юли започва срещата на върха по случай 75-годишнината на НАТО, като събитието ще продължи до 11 юли.

Освен 32-те държави-членки, в срещата ще участват и представители на Австралия, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея, които бяха поканени от президента на САЩ Джо Байдън.

Там ще бъде и украинският президент Володимир Зеленски, който търси категорични знаци за подкрепа, въпреки че НАТО няма да отправи покана за присъединяване на страната му.

Срещата се провежда на фона на засилващия се натиск на руската армия в Украйна, която от началото на годината успя да завладее нови територии. Предстоящите президентски избори в САЩ също хвърлят сянка върху срещата, с оглед на възможността Доналд Тръмп да получи втори мандат в Овалния кабинет.

Подобна развръзка би застрашила военната помощ, която САЩ предоставят на Киев.

Евентуална среща между премиерите на Гърция и Северна Македония би представлявала интерес, във връзка с последните политически събития на Балканите. Макар от кабинета на гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис да заявиха, че не е планирана среща с Християн Мицкоски, не е изключено двамата да разговарят в кулоарите.

Атина съобщи, че ще бъде повдигнат въпроса за спазването на Преспанското споразумение от страна на РСМ.

Именно този въпрос стана причината за последната ескалация на напрежението между двете държави и заплахата от страна на Гърция, че ще блокира евроинтеграцията на Скопие.

България ще бъде представена от служебния премиер Димитър Главчев.