Втората по големина синя дупка в света беше открита в Мексико и може да е прозорец към извънземни форми на живот, смятат експерти.

Изследователите натъкнали се на огромната синя дупка, смятат, че чуждите същества, живеещи в приличащото на пещера пространство, може да са прозорец към извънземни форми на живот.

Учените, които са работили във връзка с обществения изследователски център El Colegio de la Forntera Sur, казаха, че това най-вероятно е „най-дълбоката синя дупка в региона“.

Сините дупки са вертикални морски пещери, които са се образували в продължение на хиляди години след ледниковия период и често са дълбоки стотици метри.

Те също така са широко признати като „екологични горещи точки“ с огромно разнообразие от растителни и живи видове, живеещи в тях.

Известна като Taam Ja', което се превежда като "дълбока вода" от езика на маите, гигантската подводна пещера е дълбока около 300 метра.

„Сините дупки може да предложат моментна снимка на това какъв е бил животът преди хиляди години“, съобщи LiveScience.

„Може също да ни каже повече за живота на други планети“. Въпреки че тази масивна дупка първоначално беше открита през 2021 г., тя беше документирана едва наскоро в престижното научно списание Frontiers In Marine Science.

Тя е втора по големина след Драконовата дупка в Южнокитайско море.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук