Тази жена слага Клеопатра в малкия си джоб, била е най-великата владетелка на Древен Египет!
По време на управлението си тя ръководи изграждането на множество монументални структури и води страната през период на мир и просперитет
В древен Египет, където ръководството традиционно принадлежало на мъжете, една необикновена жена предизвика всички и зае трона през 15 век пр. н. е. Тази жена, Хатшепсут, царува 21 години и оставя след себе си наследство, което я нарежда сред най-великите фараони на Египет.
След смъртта й обаче те направиха всичко, за да заличат съществуването й от историята, пише IFLScience. В продължение на 3500 години историята на Хатшепсут остава неизвестна, въпреки значителното й влияние върху древния свят, надминаващо дори това на известната Клеопатра.
По време на управлението си тя ръководи изграждането на множество монументални структури, по-специално погребалния комплекс Дейр ел-Бахри близо до Долината на царете, и води Египет през период на мир и просперитет.
Осиристка глава на Хатшепсут от храма в Деир ел-Бахри Снимка: Wikipedia
Първоначално претенциите на Хатшепсут за трона не били особено изявени. Тя е дъщеря на Тутмос I и Яхмос и става кралица, като се омъжва за своя полубрат Тутмос II. След смъртта му през 1479 г. пр.н.е. д. тя поема ролята на регент на своя невръстен доведен син Тутмос III, който бил твърде млад, за да управлява сам.
Въпреки очакванията, че ще се пенсионира, след като Тутмос III стане пълнолетен, Хатшепсут решава да се провъзгласи за фараон и запазва властта до смъртта си през 1458 г. пр.н.е. За да укрепи позицията си във властта, тя често е изобразявана като мъжки фараон в статуи и фрески, с традиционни регалии и брада.
Успешното управление на Хатшепсут е белязано от нейното умело ръководство, особено експедицията до земята Пунт близо до Червено море. Тази кампания донесла огромно богатство, по-специално злато, слонова кост и екзотични животни, което допълнително засилило властта на фараона.
След смъртта й Тутмос III най-накрая се възкачил на трона и започнал кампания за изтриване на паметта й, събаряйки паметници, посветени на нея, и заменяйки името й със своето. Въпреки усилията му, постиженията на Хатшепсут не могат да бъдат напълно подминати.
През 1822 г. археолозите преоткриват името на Хатшепсут, докато дешифрират йероглифи в Дейр ел-Бахри, което им позволява да започнат реконструкцията на живота на тази могъща жена-фараон. През 1903 г. известният египтолог Хауърд Картър открива нейния празен саркофаг в Долината на царете и отнема почти още един век, за да идентифицира мумията й в близката гробница.
През годините археолозите са открили останките на няколко паметника с името Хатшепсут, често изкривено или пренаписано име на съпруга-фараон. В крайна сметка опитите на Тутмос III да унищожи нейното наследство само увеличили интереса към историята за възхода на Хатшепсут на власт, който днес се смята за един от най-необикновените епизоди в историята на Древен Египет.
Последвайте ни
1 Коментара: