През 1972 г. самолет с 40 ръгбисти и техните фенове се разби в Андите, оцелелите бяха принудени да ядат телата на мъртвите си другари.

Всичките 16 оцелели от самолетната катастрофа през 1972 г. се събраха в Уругвай, за да отбележат 50-ата годишнина от трагедията и да почетат паметта на загиналите си другари. За да оцелеят, пътниците от полет FAU 571, изпълняващ полета Монтевидео-Мендоса-Сантяго, са били принудени да ядат телата на мъртвите. Историята на оцелелите след това наричат "Чудото в Андите". За това пише Daily Mail .

Оцелелите след самолетна катастрофа прекараха 72 изтощителни дни в ледените Анди, уточнява Glasnews.bg. Сега тяхната история е разказана в книга, филм, а Netflix разработва документален филм.

Говорейки пред събралите се, един от оцелелите, Карлос Паес, каза, че е техен дълг да пътуват по света и да разкажат историята за 72 дни, които са прекарали в планините, принудени да ядат труповете на приятелите си.

"Прелетях шест милиона мили с полети на American Airlines. Обречен съм да разказвам тази история завинаги, точно както Бийтълс винаги са принудени да пеят Yesterday", каза Карлос, признавайки, че не се страхува от летене.

Роберто Канеса, студентът по медицина, който предложи на оцелелите да ядат човешка плът, за да оцелеят, припомни, че това е било невероятно трудно решение, но оцелелите от самолетната катастрофа не са имали избор. Запасите от храна свършили след няколко дни, всичко било покрито със сняг в планините и когато чули по радиото, че търсенето им е спряно, те разбрали, че нямат друг избор. 

Те били католици и сред мъртвите имало техни приятели и роднини, но сключили споразумение, от което следвало, че ако умрат, останалите са длъжни да изядат телата им. Канеса, между другото, стана изключителен детски кардиолог, който спаси много животи.

Густаво Зербино, друг оцелял, стана известен играч на ръгби, под негово ръководство отборът спечели 12 шампионата на Уругвай за 14 години. На него се приписва първата победа на страната му по ръгби над Чили.

70-годишният Рамон Сабела каза, че "в известен смисъл техните приятели са били сред първите донори на органи в света"

"Те ни помогнаха да оцелеем и поддържаха нашето съществуване. Разбира се, идеята да ядем човешка плът беше ужасна и отвратителна. Дори не можехме да я сложим в устата си, но след това свикнахме", каза Сабела, отбелязвайки за особено любопитните, че човешкото месо няма вкус.

Припомняме, че при самолетна катастрофа в Андите през 1972 г. се разби Fairchild FH-227D. На борда е имало петима членове на екипажа и 40 пътници: членове на отбора по ръгби Old Cristians, техни роднини и спонсори.

 

Разбилият се самолет в Андите Снимка: El Mundo

Инцидентът е станал поради грешка на пилота, той се е отклонил от курса в гъста мъгла и се е разбил в скала.

Дванадесет пътници загинаха при катастрофата, а други 17 починаха от наранявания и задушаване в лавина няколко дни по-късно.

След 10 дни оцелелите научават от бордовата радиостанция, че издирването им е прекратено. Те все още се надявали на спасение, но в крайна сметка Роберто Канеса и Фернандо Парада отишлш за помощ. Антонио Висинтин бил с тях, но трябвало да се върне, защото храната им свършила.

Десет дни по-късно Роберто и Фернандо се натъкнали на бурна планинска река, която препречила пътя им, но били забелязани от овчаря Серджо Каталана. Той не чул нито дума заради бученето на водата, но се върнал на следващия ден с хартия и молив, които хвърлил на оцелелите, за да му опишат какво се е случило.

Оцелелите от FAU 571 бяха спасени на две стъпки. Те бяха невероятно изтощени, страдащи от скорбут, дехидратация и височинна болест. 

Сега всички те подкрепят донорството на органи, пътуват с мотивиращи речи, а по книгата на Нандо Парадо е заснет филмът „Жив“ (или „Оцелей“) с Итън Хоук в главната роля.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук