Пророчествата доказват могъщата сила на човешкото въображение и интелект

Историята на човечеството е пълна с невероятни пророчества и предсказания. Някои от тях изглеждат направо фантастични при появата си, но времето показва далновидността на техните автори, пише "Труд".

В тази статия ще разгледаме 6 от най-невероятните предсказания от миналото, които днес са реалност.

Смартфони

Още през 1909 г. брилянтният изобретател Никола Тесла прави удивителна прогноза за бъдещето на комуникационните технологии.

В интервю за New York Times той казва: „Скоро ще бъде възможно бизнесмен в Ню Йорк да диктува инструкции и незабавно да ги види да се появяват в офиса му в Лондон или другаде.

Той ще може от бюрото си да се обажда на всеки телефонен абонат на Земята... Евтин инструмент, не повече от часовник, ще позволи на притежателя си да чуе навсякъде, на море или на сушата, музика или песен, речта на политически лидер, речта на виден учен или проповедта на свещеник, изнесена от разстояние също както всяко изображение, снимка или текст могат да бъдат предадени от едно място на друго."

Тази прогноза удивително точно описва функционалността на съвременните смартфони, превърнали се в неразделна част от живота ни. Днес можем незабавно да общуваме с хора по света, да изпращаме съобщения, снимки и видеоклипове и да слушаме музика навсякъде.

Интернет

Марк Твен, известен американски писател, в разказа си „Извън лондонските времена“ (1898) описва нещо, което изненадващо напомня за съвременния Интернет. Той представя устройство, наречено телескоп, което позволява на хората незабавно да комуникират помежду си по света и да обменят информация.

Твен пише: „Изобретението на телескопа унищожи разстоянието в смисъл на разпространение на знания за всичко, което се случва в света. Сега жител на всяко кътче на земята може, без да напуска дома си, постоянно да вижда и чува всички най-важни събития, случващи се навсякъде."

Това описание поразително точно отразява същността на съвременния интернет, който наистина „унищожи разстоянието“ по отношение на обмена на информация.

Днес можем незабавно да получаваме новини от цял ​​свят, да общуваме с хора на други континенти и да имаме достъп до огромно количество знания, без да напускаме дома си.

Кредитни карти

През 1888 г. американският писател Едуард Белами предрича появата на кредитните карти в своя утопичен роман „Поглед назад“. Книгата описва едно бъдещо общество, в което хората използват „кредитни карти“ вместо пари в брой, за да правят покупки.

Белами пише: „Кредитна карта се издава на всеки и му позволява да купува какъвто пожелае артикул от който и да е обществен магазин в страната... Когато купува стоката, търговецът просто набива стойността на покупката в долари и центове върху картата, и кредитното салдо се намалява с тази сума." Това описание отразява принципа на работа на съвременните кредитни карти, които вече са неразделна част от финансовата система.

Плоски телевизори

Рей Бредбъри, известният американски писател на научна фантастика, в романа си „451 градуса по Фаренхайт“ (1953) описва „телевизионни стени“, които удивително напомнят на съвременните телевизори с плосък панел и домашно кино.

Бредбъри пише: „А в хола ще видите телевизионни стени - и те ще говорят, ще крещят, ще блестят с цветове... Включете сега третата стена - и колко дълбоко ще влезе телевизорът в стаята, как всичко ще стане почти истинско!

Ще стане част от вас и вие ще бъдете част от него.“ Това описание забележително точно предвижда съвременната технология за домашно забавление, включително огромни телевизори с плосък екран и системи за домашно кино, които наистина могат да създадат завладяващо изживяване.

Атомна бомба

През 1914 г., повече от 30 години преди създаването на първата атомна бомба, Х. Г. Уелс описва оръжия, базирани на атомна енергия, в своя роман „Освободеният свят“:

„Тези бомби, които не спират да експлодират, ще бъдат хвърлени на земята... Всяка една от тях ще унищожи всичко в рамките на една миля от нея.“ Това описание много точно отразява разрушителната сила на атомните оръжия.

Уелс не само предвижда самата възможност за създаване на подобно оръжие, но и описва катастрофалните последици от него, които стават реалност през 1945 г. с бомбардировките над Хирошима и Нагасаки.

Социални мрежи

Артър К. Кларк, известен писател на научна фантастика и футурист, прави изненадващо точна прогноза за бъдещето на компютърните технологии и комуникациите в интервю за Australian Broadcasting Corporation през 1973 г.:

„Компютрите в бъдещето ще тежат не повече от килограм и половина... ще има миниатюрни компютърни терминали с клавиатури и екрани.

Те ще ни позволят да поддържаме връзка помежду си и да получаваме цялата необходима информация за ежедневието: банкови извлечения, резервации за билети за театър, библиотечни справки и т.н. Те ще ни позволят да провеждаме телеконференции и да обменяме данни, без да напускаме дома. Това описание изненадващо точно предвижда съвременните социални мрежи и смартфони.

Днес използваме миниатюрни устройства, за да комуникираме постоянно, да обменяме информация и да изпълняваме ежедневните си задачи.