Британският премиер Тереза Мей смята запазването на Шотландия в състава на Обединеното кралство за свой политически приоритет. Мей ще обяви официално това на предстоящата конференция на Шотландската консервативна партия, която ще се проведе в Глазгоу днес (3 март), съобщава БГНЕС, позовавайки се на информация на ТАСС.
"Първото си посещение като министър-председател направих именно тук – в Шотландия. И ми се иска ясно да посоча, че за мен е приоритетна задача да заздравявам и подкрепям възлите, които ни свързват. Уверена съм в бъдещето на нашето Обединено кралство и гледам с оптимизъм към всичко, което можем да достигнем като (единна) страна", се казва в предстоящото изявление на британския премиер.

Очаква се в тази първа реч Мей да подложи на сурова критика центробежната посока, която следва управляващата в Единбург Шотландска национална партия (ШНП). Тя ще посочи, че "политиката не е игра" като обърне внимание, че в полза на политическата линия на Шотландската национална партия (насочена към достигане на независимост за региона) са били жертвани същинските проблеми на населението. Това се отнася най-вече за отслабването на позициите на Шотландия в областта на образованието. И сега, както трябва да посочи Мей, шотландските училища губят по всички показатели не само от английските и тези в Северна Ирландия, но и от училищата в Естония и Полша.

Лидерката на ШНП и първи министър на Шотландия Никола Стърджън многократно заяви, че партията ѝ ще пристъпи към активни действия за агитация на населението в подкрепа на независимостта на региона. Основен катализатор на този процес стана референдума за излизане на Великобритания от ЕС.

Тогава Шотландия категорично се противопостави на напускането на ЕС. Въпреки че Мей обеща на Стърджън да не бърза с Brexit докато не бъде постигнат консенсус, Единбург се обявява рязко срещу плановете на Лондон да напусне единния европейски пазар, заедно с политическото излизане от ЕС.

Стърджън заяви в края на февруари от страниците на в. Times, че твърдата политика на Мей може да доведе до нов референдум за независимост на региона. „Ако референдумът за независимост се състои, това ще се случи не заради лоша умисъл на правителството на Шотландия, а заради пълната непреклонност на правителството на Великобритания. Британското правителство още може да промени курса си, но остава малко време”, написа Стърджън в статия, публикувана лондонския всекидневник. Шотландското правителство вече съобщи, че обмисля възможността да организира втори референдум за независимост през 2018 година.

Преди това Стърджън се обяви за референдум и за запазване на членството на Шотландия в ЕС. В Лондон са на мнение, че провеждането на втори референдум в Шотландия е невъзможно.

На 22 юни 2016, за разлика от Великобритания като цяло, Шотландия подкрепи оставането в състава на ЕС. През 2014 година на референдум Шотландия гласува за оставане в състава на Обединеното кралство. Тогава 55% гласуваха против, докато 45% подкрепиха излизането от Обединеното кралство, но според ръководството на управляващата Шотландска национална партия, положението коренно се е променило след гласуването за Brexit.