Китай може да притежава второкласен флот по отношение на качеството. Но техният статут номер едно по отношение на количеството е всичко, което има значение.

Това беше урок, който американците някога знаеха добре и го приложиха с опустошителни ефекти върху враговете си. А сега сме забравили тази реалност, пише The National Interest.

Запомнете тази, честно казано, уморена стара мантра: количеството има свое собствено качество. Това беше нещо, което американците някога разбраха . По време на Втората световна война Съединените щати използват огромните си предимства като голяма индустриална сила, за да се превърнат в „Арсенал на демокрацията“. 

Доставихме оръжията и оборудването, необходими за поддържане на общите военни усилия на съюзниците, дори преди американците официално да влязат във войната на страната на съюзниците след изненадващата японска атака срещу Пърл Харбър, Америка достави жизненоважни оръжия и военновременна екипировка на воюващите армии на Великобритания и Съветския съюз, наистина, единствената причина, поради която Съветите успяха да победят нацистите, беше благодарение на смелите усилия на американските търговци, които гарантираха , че критичните американски военни доставки достигат до Червената армия. 

Съединените щати не могат да изпълнят подобна задача днес. Нейната отбранителна промишленост е в хаос и това е от десетилетия. Наистина, освен ако не бъдат приложени радикални реформи в първия ден от новата администрация на Тръмп, отбранителната промишлена база ще продължи да се плъзга към абсолютно остаряване.

Китай създава арсенал десетилетия 

Междувременно, най-големият стратегически съперник на Америка, Китайската народна република, и дори в по-малка степен, Руската федерация, прекараха последните няколко десетилетия, превръщайки се в това, което обичам да наричам „Арсеналите на автокрацията“. 

Едно решаващо предимство, което китайският „Арсенал на автокрацията“ даде на Пекин пред Вашингтон, е в арената на корабостроенето. Както наскоро съобщих на тези страници, китайският корабостроителен капацитет официално е 232 пъти по-голям от този на американските корабостроителници. Поради тази трагична реалност Китай сега притежава най-големия флот в света.  

Това е сериозна повратна точка в историята на съвременния американски флот. Не след Втората световна война американският флот се е намирал в подобно положение. За разлика от този момент в историята, американският флот днес, от индустриална гледна точка, е изразходвана сила, докато през епохата на Втората световна война Америка имаше латентен индустриален капацитет, който беше активиран от увеличеното търсене на войната. 

Интересната част от американската военна технология по време на Втората световна война, последната голяма война, която американците решително спечелиха, е, че не всички системи, използвани от американците, бяха най-напредналите в технологично отношение.  

Например, основните бойни танкове (MBT) на германския Вермахт бяха безкрайно технологично по-добри от доставените от САЩ MBT Sherman. И все пак американските системи напълно победиха своите нацистки съперници само чрез чист брой. Липсата на сложност направи Sherman по-желана платформа, защото бяха много по-лесни за бързо сглобяване от фабрични работници у дома в Съединените щати.  

Количеството е всичко, което има значение  

Американските подводници също по време на тази война бяха далеч по-малко впечатляващи от тези на техните германски врагове Kriegsmarine. Наистина, по времето, когато нацистите се предадоха на съюзниците през 1945 г., според списание Proceedings, „Германия предаде на съюзниците толкова напреднала подводна флота, че по това време не съществуваше практическа защита срещу нея“.  

Това, което уби германците през цялата война, както и японците и със сигурност италианците, беше фактът, че Съюзниците, благодарение главно на Съединените щати, можеха просто да изпреварят платформите на Силите от Оста. Въпреки че много от тези немски и японски системи бяха значително по-напреднали.  

Днес американците се оказват в позицията на Силите от Оста, особено що се отнася до американския флот. Почти всеки кораб в американския флот е технически по-напреднал и сложен от тези на потенциалните му съперници в Китай или Русия, въпреки че Китай бързо наваксва по отношение на способностите.  

US корабостроителници в хаос 

Но американските корабостроителници са в хаос. Кризата в корабостроителницата в САЩ пречи на необходимия брой подводници, самолетоносачи и други важни военни кораби да бъдат произведени в количеството, необходимо за възпиране на Китай. 

Тези, които не са съгласни с моята оценка, ще посочат факта, че китайският флот е относително неизпитан в битка.  Същото беше и американският флот, който се насочваше към Втората световна война.

И подобно на американците през Втората световна война, китайците имат по-прости системи в по-големи количества, които могат просто да победят шепата по-напреднали американски военни кораби и подводници, почти по същия начин, по който американците успяха да преследват своите врагове от Силата на Оста в последната велика война.  

А Америка все още не е предприела никакви значими стъпки, за да облекчи наистина продължаващата, продължила десетилетия криза в корабостроителницата, във време, когато китайските корабостроителници произвеждат все по-модерни военни кораби като колбаси.

Когато огнената война между Китай и Америка избухне в Индо-Тихия океан, американските сили ще бъдат претоварени от големия брой по-малко напреднали, но по-многобройни китайски кораби.  

Китай може да притежава второкласен флот по отношение на качеството. Но техният статут номер едно по отношение на количеството е всичко, което има значение.

Това беше урок, който американците някога знаеха добре и го приложиха с опустошителни ефекти върху враговете си. Ние сме забравили тази реалност днес.