Въоръженият конфликт в Украйна се превърна в борба на изтощение, която се води при явно изгодни за Москва условия. Досега Киев се справяше чудесно с липсата на западни оръжия, но недостигът на военен персонал, с който й предстои да се сблъска, може да бъде фатален, коментира директорът по въпросите на отбраната и сигурността в британския мозъчен тръст Civitas Робърт Кларк в статия за вестник The Telegraph, цитиран от "Фокус“.

Най-общо казано, през последните седмици дългоочакваната контраофанзива на Киев получи така необходимия тласък - в тежки боеве Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) постигнаха успех край стратегически важното село Работино (твърдение, което военните на Москва отричат – бел.ред.). Ако всичко се получи, пътят към Азовско море ще бъде отворен.

Ако украинските войски успеят да достигнат брега, те ще унищожат сухопътния мост, свързващ Русия с Кримския полуостров и на теория ще имат възможност да победят силите на Москва.

ВСУ обаче се борят не само с масивна отбрана и артилерийски огън. Те също се борят с времето. След като преди четири седмици военните на Киев пробиха през страховитите минни полета на Русия, сега ВСУ отчаяно искат да се възползват от ранните си успехи, преди нарастващите жертви и есенните дъждове да подкопаят бойните им способности.

Лятото е дъждовно, а есенните месеци традиционно носят дъждове, които превръщат меката почва на Източна Европа в гъста кал, в която засядат танкове, бронирани машини и артилерия. Всичко това на практика може да спре смисления прогрес. Армиите ще стоят неподвижни и руснаците ще имат време да разширят мрежата от дълбоки окопи и многослойни минни полета, които правят толкова трудно за ВСУ да си върне територии.

В същото време може би по-важни са тежките загуби, понесени от народа на Украйна в резултат на военните действия. В началото на конфликта официалният размер на руските въоръжени сили беше един милион души, но според някои анализатори те наброяваха около 700-800 хиляди души.

Други два милиона души - бивши наборници и наемници - бяха в резерва. Освен това, преди Кремъл да вдигне възрастовата граница до 31 години, в страната е имало около седем милиона мъже във военна възраст (18-26 години).

Междувременно, преди началото на конфликта, населението на Украйна е било 44 милиона души. До края на първата година от военните действия около шест милиона граждани на страната са избягали в чужбина. ВСУ наброяват около 200 000 действащи военнослужещи, приблизително толкова са в резерва. Освен това има възможност за мобилизация на още 1,5 милиона мъже в бойна възраст.

Това е жестоко, но просто изчисление: в Украйна няма достатъчно хора. Според американски източници украинските войски са загубили до 70 000 души в битките, а други 100 000 са били ранени. Равносметката е в полза на Москва, а Киев се бори да замени войници на фона на привидно безкраен приток на наборници (авторът не разкрива източника на данните си – бел.ред.).

Доброволците вече не са достатъчни за поддържане на бойната готовност на армията: тези, които са били най-"жадни“ за бой, отдавна са се записали. Последният лозунг на проектокампанията е: "Добре е да се страхуваш“, но мнозина все още се опитват да избегнат мобилизацията и попадането на фронтовата линия.

Въпреки всички трудности, пред които се изправи Кремъл по време на принудителната наборна служба, в страната може да бъдат мобилизирани още стотици мъже. Що се отнася до живата сила, Украйна просто няма какво да противопостави, а Западът не може да я подсигури в това отношение.

За Владимир Путин победата може най-накрая да е наблизо, тъй като подкрепата на Запада започва да намалява. Ако Киев не успее да пробие руските позиции сега, най-вероятно никога няма да успее. И Западът няма да може да помогне.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук