Русия изстреля още един космически кораб с противоспътникови възможности, който наричат ​​спътник-убиец в околоземния космос. Стават все повече и повече, пише The Telegraph.

„Всичко е наред, докато тези космически кораби не стрелят. Въпреки това, в случай на война, орбитален сблъсък може да изпрати милиони високоскоростни парчета пластмаса и метал да летят, увеличавайки риска за спътниците, от които зависим за комуникация , навигация и други чисто мирни цели. Дори Международната космическа станция би била в опасност“, се казва в съобщението.

Отбелязва се, че през 2019 г. и 2022 г. Руската космическа агенция изведе в ниска орбита група от малки маневрени инспекционни спътници.

Тяхната функция е да се срещат с други спътници и да ги проверяват за диагностициране на проблеми. Но, както отбелязват авторите на статията, с помощта на сензори и манипулатори тези спътници биха могли да пречат на други спътници или дори да ги унищожат.

„Руските инспекционни спътници обикновено са краткотрайни. След няколко години горивото им свършва, губят височина и изгарят в атмосферата. За да запазят орбиталния арсенал за евентуална предстояща космическа война, Кремъл трябва да стартира нова партида инспекционни спътници на всеки няколко години", добавя The Telegraph.

От изданието добавят, че на 16 май руснаците са изстреляли мистериозен спътник, наречен "Космос 2576", от космодрума Плесецк в Северна Русия.

Четири дни по-късно, на 20 май, посланик Робърт Ууд, заместник-представител на САЩ по специалните политически въпроси в ООН, коментира и заяви, че „Космос" вероятно е антикосмическо оръжие, за което се предполага, че е способно да атакува други спътници в ниска околоземна орбита“.

Превод и редакция: БЛИЦ