Водещият британски национален ежедневник The Times публикува резултати от собствено разследване за употребата на ноотропи сред студентите - лекарства за стимулиране на умствената дейност, засилване на когнитивните функции и подобряване на паметта, пишат Фокус Нюз.

Позовавайки се на данни от миналогодишното проучване на студенти от 54 университета, вестникът посочва, че 19% от анкетираните са признали, че са използвали невростимуланти.

Журналисти интервюираха студенти и скорошни възпитаници на университетите в Оксфорд, Единбург, Нотингам и Лондонското училище по икономика. Според вестника към настоящия момент тези авторитетни университети не забраняват използването на подобни стимуланти. Единствено Университетът в Единбург обяви официално, че продажбата и използването на подобни лекарства нарушават студентския кодекс за поведение.

Най-популярните ноотропи сред студентите са модафинил - лекарство, използвано срещу сънливост, и метифенидат - стимулант на централната нервна система, мозъчната кора и подкоровите ядра. В същото време дългосрочните последици от приема на модафинил при здрави хора не са проучени, а сред страничните ефекти са психоза и маниакални състояния.

Студентите, които говорят пред The Times, описват колко лесно е снабдяването с тези лекарства - например да купуват от хора, чиито лекари са им предписали такива вещества, или просто да поръчат онлайн. Едно хапче струва средно две лири, пояснява изданието.

Въз основа на данни от разследването на The Times, организацията Universities UK, която представлява ректорите на британски университети, обяви подготовката на мащабно проучване на употребата на наркотици в университетите, което ще включва и приема на ноотропи.