Тръмп и Харис с последни митинги, битката стана брутална часове преди вота
Гласоподавателите - повече от 75 милиона от които вече са гласували, най-накрая се изправят пред избори, които могат дълбоко да променят страната и света
Доналд Тръмп и Камала Харис имат един последен ден, за да спечелят гласоподаватели в президентска кампания в САЩ, която ще се реши само в няколко щата.
Ето къде ще бъдат днес:
Вицепрезидентът Камала Харис прекарва целия ден в Пенсилвания - щат с решаващо поле на битка, който предлага 19 електорални гласа и се очаква да определи изхода от изборите.
Тя ще посети райони на работническата класа, включително град Алънтаун, преди да завърши с митинг във Филаделфия, който ще включва хора като Лейди Гага и Опра Уинфри.
Бившият президент Доналд Тръмп има планирани митинги в три щата: Северна Каролина, Пенсилвания и накрая Мичиган.
Тръмп ще завърши кампанията си по същия начин, както направи през 2016 г. и 2020 г. - с късно вечерно събитие в мичиганския град Гранд Рапидс, информира "Скай Нюз".
Как изглеждат проучванията в последния ден
24 часа преди американците да започнат да гласуват в деня на изборите, какво е окончателното състояние на проучванията на общественото мнение?
Състезанието все още е на практика на равно - въпреки че, както показва тракерът по-долу, Камала Харис прави малък късен скок, за да задържи преднина пред Доналд Тръмп от 0,8 процентни пункта.
Това следва някои положителни окончателни социологически проучвания за вицепрезидента - включително шокиращото проучване в Айова, което й даде преднина в щат, който Тръмп спечели спокойно на предишните два избора.
Не бива да се забравя, че няма значение кой печели гласовете, всичко зависи от електоралната колегия.
Резултати в ключовите щати
Кой ще спечели ще бъде определено от седемте ключови "променливи" щати.
В момента Харис води в спорните щати, чиито колегии имат 22 гласа, срещу 27 а Тръмп, а щатите с 45 гласа са съвсем наравно.
Харис ще стане президент, ако спечели там, където води в момента, заедно с един от двата щата, където има по-малко от една точка в надпреварата. Тръмп ще трябва да спечели и двата щата, които са наравно, както и двата, в които е по-напред.
Какво трябва да знаем за променливите щати
Смята се, че има седем щата, които е възможно да бъдат спечелени от всеки от кандидатите. В резултат на това кампаниите на вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп са съсредоточили енергията си в тези области.
Те могат да бъдат разделени на две общи категории:
- 3 конфликтни щати в Средния запад, известни още като „синята стена“ — Това са производствените и синдикални щати Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин. Преди там бяха преобладаващо демократи, но това се промени, когато населението им се промени и когато Тръмп привлече белите избиратели без висше образование.
Когато Тръмп спечели Белия дом през 2016 г., той спечели и трите щата. Когато Джо Байдън спечели през 2020 г., той спечели и трите щата . Ако Харис спечели и трите тази година, тя вероятно ще има електоралните гласове, за да стане президент.
Но социологическите проучвания сочат близки резултати и в трите щата. Избирателната активност ще бъде ключова, което за Харис означава привличане на жени от предградията и чернокожи избиратели.
Щатите от "синята стена" обикновено гласуват еднакво. Последният път, когато не всички гласове отидоха при един и същ кандидат, беше през 1988 г. - година, в която Калифорния беше червена (за републиканската партия - бел. предв.), а Западна Вирджиния беше синя (за Демократическата партия - бел. прев.).
В тези осем избора от 1988 г. насам единственият път, когато щатите от "синята стена" отидоха при републиканец, беше през 2016 г., когато бяха спечелени от Тръмп.
- 4 конфликтни щати в "слънчевия пояс" — Тези щати с нарастващо население включват Аризона и Невада на запад и Северна Каролина и Джорджия на изток. Аризона, Джорджия и Северна Каролина бяха повече за републиканците.
Тръмп спечели Северна Каролина два пъти, но маржовете бяха близки през 2020 г. Последният демократ, спечелил там, беше Барак Обама през 2008 г. Байдън беше първият демократ, спечелил Джорджия след Бил Клинтън през 1992 г. и Аризона след Клинтън през 1996 г.
- битка за 1 глас в Небраска - 48 щата присъждат всичките си избирателни гласове на победителя. Небраска и Мейн го правят по различен начин, присъждайки гласове по конгресни окръзи. Щатът Небраска е безопасна територия на Тръмп, но конгресният окръг около Омаха е бойно поле. Този един глас може да се окаже решаващ в случай на близки резултатиа в Избирателната колегия.
Забележка: Обратната е ситуацията в Мейн, единственият друг щат, който не присъжда всички свои гласове от колегията на победителя в целия щат. Тръмп може да събере един електорален глас в Мейн, съобщава Си Ен Ен.
Предизборните послания - остър контраст
Бурната кампания за президентските избори в САЩ завършват с контраст, който капсулира съдбовния избор на Америка в деня на изборите.
Бившият президент Доналд Тръмп засилва това, което вече е най-антиутопичният заключителен спор в съвременната американска история, и хвърля нови и неоснователни твърдения, че демократите мамят, съобщава Си Ен Ен.
Вицепрезидентът Камала Харис, макар да предупреждава за опасностите от втория мандат на Тръмп, разчита на инерция и се опитва да провокира оптимизъм и стремеж, докато предявява претенция за „ново поколение лидерство в Америка“.
Гласоподавателите - повече от 75 милиона от които вече са гласували, най-накрая се изправят пред избори, които могат дълбоко да променят страната и света и които карат хората и от двете страни да се страхуват за начина си на живот, ако кандидатът им загуби.
Тръмп става все по-краен с всеки час в изблици, които изглежда предвещават нов опит да се противопостави на волята на избирателите, ако загуби.
Той твърдеше в Пенсилвания в неделя, че демократите „се борят толкова силно, за да откраднат това проклето нещо“ и че машините за гласуване ще бъдат манипулирани, като същевременно каза, че не е трябвало да напуска Белия дом през 2021 г.
Харис се опитва да съживи чувството на радост и възможност, които вдъхнаха ранните й предизборни митинги. В неделя в църква на чернокожи в Детройт тя осъди онези, които „сеят омраза, всяват страх и разпространяват хаос“, визирайки съперник. „В следващите два дни ще бъдем тествани“, каза тя. "Ние сме родени за такова време като това."
Оплаквания за секунди
Тръмп се появи в 60-секундно видео, пуснато в материал след състезание на NASCAR по много канали на телевизия NBC, призовавайки хората да гласуват. Това беше в отговор на епизодичната поява на Харис в предаването „Събота вечер на живо“ на NBC.
Появата й задейства разпоредбата на правителството за „равно време“, която гласи, че кандидатите трябва да имат равни възможности да получат ефирно време в радиостанция.
Преди това Доналд Тръмп оспори изненадващото проучване в Айова, според което Камала Харис води в типично "червения" щат с 47% на 44%.
„Нито един президент не е направил повече за ФЕРМЕРИТЕ и Великия щат Айова от Доналд Дж. Тръмп“, каза Тръмп в публикация в своята социална мрежа Truth Social в неделя сутринта.
„Всъщност дори не е близо! Всички социологически проучвания, с изключение на едно, силно изкривено към демократите от човек, мразещ Тръмп, който последния път го нарече напълно погрешно, ми дават нагоре, С МНОГО.“
Тръмп продължи с главни букви: „Обичам фермерите и те ме обичат. И те ми вярват.” Повече от 85% от земята на Айова се използва за земеделие и произвежда повече царевица, прасета, яйца, етанол и биодизел от всеки друг американски щат.
Превод и редакция: БЛИЦ
РЕШАВА СЕ СЪДБАТА НА СВЕТА! ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ НАЙ-ВАЖНОТО ЗА ИЗБОРИТЕ, КОИТО ЩЕ ОПРЕДЕЛЯТ ХОДА НА ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ!
Последвайте ни
0 Коментара: