Разположението на лидерите на масата по време на работната закуска в Елисейския дворец по случай 100-та годишнина от края на Първата световна война бе променено така, че президентите на САЩ и Русия да не могат да си общуват. Руският лидер Владимир Путин обаче потвърди, че е успял да разговаря със своя американски колега. По думите му, беседата с Тръмп е била "добра", но не разкри детайли. Това предават световните медии.

По време на работната закуска в Елисейския дворец в Париж, където се провеждат мероприятия по случай на 100-та годишнина от края на Първата световна война, президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговият руски колега Владимир Путин бяха настанени един срещу друг. В ляво от руския лидер генералният секретар на ООН Антониу Гутиереш, а в дясно - председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. 
 


"Действително, Елисейският дворец промени настаняването на лидерите на масата преди началото на работната закуска. В крайната версия президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп седяха един срещу друг, но нямаха възможност да си поприказват", каза източник от руската делегация.  




Президентът на Русия Владимир Путин обаче заяви, че все пак е успял да разговаря със своя американски колега Доналд Тръмп. "Да", отговори Путон на въпрос на журналисти за това, дали е успял да общува с Тръмп по време на работната закуска.  Той подчерта, че разговорът е бил "добър", но отказа да разкрие подробности. 

По-рано световните медии съобщиха, че лидерите на САЩ и Русия са си стиснали ръцете по врем на среща в Париж.
 



Присъединявайки се към останалите лидери, Владимир Путин първо протегна ръка към президента на Франция Еманюел Макрон. Той стисна ръката на руския президент с усмивка. След това руският лидер приветства германския канцлер Ангела Меркел, а след нея и Тръмп. Вторият с готовност протегна ръка към своя руски колега. 

 

Също така руският лидер е отбелязал, че Москва е готова за диалог с Вашингтон, като не е изключил разговори с Тръмп в рамките на форума в Париж. При това Путин е подчертал, че пълноценни преговори засега не се планират, но допусна среща с американския лидер в рамките на Г20 или по-късно. 


 
 

Менюто включваше омари от Бретан и пиле от Брес, както и картофи от френския департамент Сом, напомнящи за едно от най-кръвопролитните сражения през Първата световна война - Битката при река Сома.

 

Лидерите току-що бяха присъствали на церемония до Триумфалната арка, в памет на подписването на примирието, с което се слага край на Първата световна война. Като част от възпоменателните церемонии на брегове във Великобритания бяха нарисувани с пясък портрети на войници, загинали през Първата световна война. С покачването на прилива те бяха отнесени от водата.

Войниците, чиито портрети да бъдат нарисувани, бяха подбрани от британския режисьор Дани Бойл. Много от работилите по проекта артисти и доброволци започнаха работата си, използвайки гребла и шаблони, още рано сутринта, по време на отлива.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ