Тръмп нарече Путин "гений", а Байдън "слаб"
Забележките на Тръмп в консервативно радио шоу във вторник не само ще намерят топло посрещане в Кремъл
Бившият президент често обвинява враговете си фалшиво в предателство, но бързината, с която застана на страната на чуждестранен лидер, който се оказва враг на Съединените щати и Запада, е шокиращо дори от самоцелните стандарти на Тръмп.
Забележките на Тръмп в консервативно радио шоу във вторник не само ще намерят топло посрещане в Кремъл. Те също ще бъдат чути и от съюзниците, които стоят редом до САЩ срещу Русия, които се страхуват за бъдещето на НАТО, ако Тръмп се върне.
Тръмп също така изпрати безпогрешно послание към републиканците, които вече играят в ръцете на Путин наричайки настоящия президент слаб, че заемането на страната на враг на САЩ е пътят към привързаността на бившия президент преди тазгодишните междинни първични избори.
На Тръмп не му отне много време, за да се увери, че Путин знае, че одобрява движението на войски в части от Източна Украйна, знаейки, че коментарите му ще бъдат подхванати и разпространени по целия свят.
"Казах си: "Това е гениално". Путин обявява голяма част от Украйна за независима. О, това е прекрасно", каза Тръмп в интервю за "The Clay Travis & Buck Sexton Show".
Бившият президент добави: "Путин сега казва: "Това е независима, голяма част от Украйна". Казах си: "Колко умно е това?" А сега той ще влезе и ще бъде миротворец. Това е най-силната мирна сила", заяви Тръмп. "Можем да използваме това по нашата южна граница. Това е най-силната миротворческа сила, която съм виждал... Ето един човек, който е много разбиращ... Познавам го много добре. Много, много добре."
Тръмп имаше предвид декларацията на Путин в понеделник, че ще разглежда два бунтовнически региона в Източна Украйна, където той насърчава сепаратизма, за независими и заповяда на руските войски, които подвеждащо нарече "миротворчески сили", да укрепят анклавите.
Този ход е грубо нарушение на международното право, резонанс на тираничното териториално разширяване от 30-те години на миналия век, което доведе до Втората световна война и е, както каза Байдън във вторник, равносилно на "началото на руска инвазия".
Всъщност бившият президент се опитва да подкопае външната политика на САЩ, докато настоящият президент се опитва да спре война, която може да убие хиляди хора и да застраши мира след Студената война.
Но не е изненадващо, че Тръмп ще похвали всичко, което Путин направи, като се има предвид, че се кланяше на руския лидер и докато бе на власт. Като се има предвид, че той се опита да извърши преврат, който би унищожил американската демокрация, едва ли е шокиращо, че Тръмп не се притеснява от загубата на украинската свобода.
Веднъж Тръмп застана рамо до рамо с Путин на среща на върха в Хелзинки и разби американските разузнавателни агенции, които казаха, че Москва се е намесила в изборите през 2016 г., за да му помогне. А и Тръмп сам опетни украинската демокрация, опитвайки се да изнуди президента Зеленски да обяви разследване на тогавашния му съперник от демократите Байдън – злоупотреба с власт, която му донесе първия от неговите два исторически импийчмънта.
Повече от обикновен спор за Тръмп
В йерархията от жизненоважни новинарски материали във вторник, самохвалството на бившия президент бледнее по значение за тревожните събития в Източна Европа. Но коментарите му бяха повече от нормалния карнавален лай и приоритизиране на личните обсесии пред националните интереси, с които Тръмп е известен.
Никой друг жив бивш президент не би и мечтал, още по-малко би му се разминало, да хвали руски лидер, който може би скоро ще води най-голямата война в Европа след Втората световна война, след като в понеделник обяви, че Украйна няма право на съществуване.
Но статутът на Тръмп като вероятен фаворит за номинацията на републиканците през 2024 г. - и възможността той да се върне на власт - издига последното му възхваляване на гангстеризма на Путин на ново ниво. Той изпраща обещание за бъдещи услуги и одобрение на незаконните изземвания на земя на Путин.
Последното идолизиране на Путин от Тръмп вероятно ще засили нарастващото разделение в републиканската партия между традиционните ястреби, които понякога хвалят Байдън, че се противопоставя на руския лидер, и про-Тръмп законодателите и консервативни медийни звезди като Тъкър Карлсън, които застават на страната на Путин.
Бившият държавен секретар на Тръмп Майк Помпео, евентуален бъдещ кандидат за президент на Републиканската партия, също наскоро похвали Путин, като го нарече много талантлив и надарен държавник. "Той беше агент на КГБ, за бога. Той знае как да използва властта. Трябва да уважаваме това", каза Помпео пред Fox през януари.
Фактът, че това идва от водещи членове на партията на бившия президент Роналд Рейгън, който умолява тогавашния съветски генерален секретар Михаил Горбачов да "събори тази стена" в разделения Берлин и му се приписва спечелването на Студената война, показва една изумителен трансформация и това колко далеч се е отдалечила Републиканската партия от уважението си към основните демократични ценности на САЩ в стремежа си към власт.
Някои републиканци бяха по-фини в критиките си към Байдън. Лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл подкрепи усилията на президента да обедини западните съюзници зад САЩ, за да се изправи срещу Путин, и подкрепя строгите санкции за наказание на руския лидер. Но не за първи път във вторник републиканецът от Кентъки демонстрира, че е готов да играе играта и в двата края - обвинявайки Байдън, че е причинил кризата чрез слабост.
"Не вярвам, че Владимир Путин би разположил няколкостотин хиляди войници на границата с Украйна, ако не се изтеглихме толкова бързо от Афганистан миналия август", каза Макконъл в Лексингтън във вторник.
"Впечатлението, което оставихме, първо с изоставянето на Афганистан, е, че Америка не е заинтересована да играе толкова голяма лидерска роля, както преди.“
Макконъл се докосва до мнението, споделяно от много американци и от двете страни, че евакуацията на САЩ от Афганистан миналата година е хаотична и лошо планирана и наранява възприятията за лидерството на Байдън в чужбина. В същото време обаче лидерството на Байдън в тази криза е по-сигурно. Той, например, сближи членовете на НАТО така, както не са били от много години.
Идеята, че Байдън е слаб в лицето на Путин, със сигурност ще се прояви в междинната кампания през цялата година. Но фактът, че републиканците повдигат такова обвинение след съучастничеството си в покорното отношение на Тръмп към Путин, е лицемерен и абсурден.
Републиканското ръководство на Камарата на представителите, което е в джоба на Тръмп, обвини Байдън в "умиротворяване" във вторник - същия ден, когато техният фактически лидер определи Путин като "гений".
Многократното подмазване на Тръмп към Путин
Докато последната администрация често излагаше твърда позиция срещу Русия, тя многократно беше подкопавана от избухващото възхищение на Тръмп към Путин в публичното пространство и навика му да взема импулсивни решения, които играха в целите на външната политика на Русия, включително изтеглянето на САЩ от Северна Сирия.
Тръмп похвали Путин в интервюто във вторник като "корава бисквитка", която обича страната си и настоя, че е спрял Путин да нахлуе в Украйна навреме.
"Знаех, че той винаги е искал Украйна. Говорих с него за това. Казах му: "Не можеш да го направиш. Няма да го направиш." Но виждах, че той го иска", каза бившият президент. В действителност Тръмп предположи по време на кампанията си през 2016 г., че Русия може да запази Крим - друга украинска територия, която Путин анексира през 2014 г. "Хората на Крим, доколкото чух, биха предпочели да бъдат с Русия, отколкото там, където бяха", заяви Тръмп, повтаряйки като папагал версията на Кремъл.
Идеята, че твърдостта на Тръмп е попречила на Путин да нахлуе в Украйна, е подкопана не само от приятелските му разговори с лидер, който затвори опоненти и председателства страна, където журналистите често биват убивани.
Една от целите на натиска на Путин върху Украйна – както той многократно е изяснявал – е да върне НАТО към неговите граници от края на Студената война и да раздели западния алианс.
С Тръмп на власт, руският лидер нямаше нужда да се занимава с последната цел, тъй като неговият колега в Белия дом често ругаеше трансатлантическите съюзници и се дружеше с враговете на САЩ.
И не е като Путин да се беше отказал от Америка, когато Тръмп беше на власт. Кибератаки, идващи от руска земя, се случваха по време на президентството на Тръмп, включително операцията SolarWinds, която наруши федералните агенции на САЩ. А според правителството на Обединеното кралство предполагаемо уважение към САЩ не попречи на руски агенти да използват биологично оръжие на британска земя, за да отровят дезертьор.
Има множество документирани случаи на мекото отношение на Тръмп към Путин. А критиките на Републиканската партия към Байдън, че не успява да се противопостави на Путин, удобно забравят прословутата пресконференция на Тръмп в Хелзинки, да не говорим за множеството странни контакти между неговия предизборен екип от 2016 г. и руските аутсайдери.
Последвайте ни
7 Коментара: