Днес електоралната колегия започна да официализира победата на Джо Байдън в изборите за президент на САЩ, но действащият президент Доналд Тръмп излезе с нова стратегия за печелене на вота, съобщават медиите зад океана. 

Съветникът от Белия дом Стивън Милър заяви в понеделник в ефира на Fox & Friends, че група "алтернативни електори" са били събрани в ключови щати и те ще дадат гласа си в полза на действащия президент, вместо за Байдън. 

"Дори в момента, в който ние говорим, алтернативна група от електори в оспорваните щати се подготвят да гласуват, като ние ще изпратим тези резултати в Конгреса", каза Милър. 

"Това ще гарантира, че всичките наши възможности за защита ще останат отворени. Това означава, че, ако ние спечелим тези искове в съда, ние ще може да официализираме тези алтернативни електори", каза още той. 

Понеделник е денят, определен от закона, в който членовете на електоралната колегия се срещат във всичките 50 щата и Окръг Колумбия, за да дадат гласовете си за следващия президент на САЩ. 

Тази година вотът се провежда на фона на безпрецедентни мерки за сигурност на фона на страховете от мащабни протести. 

Например, в Мичиган сградите на администрацията бяха затворени за граждани "поради заплаха от насилие". 

След като гласовете в щатите бъдат преброени, резултатите се изпращат във Вашингтон, там те ще бъдат обединени по време на съвместно заседание на двете камари на Конгреса на 6 януари, което ще бъде председателствано от вицепрезидента Майк Пенс. 

Електоралните гласове привлякоха много вече внимание тази година заради отказа на Тръмп да признае резултатите в следствие на големия брой изборни измами. 

В понеделник сутринта той отново подигна въпроса за измамите в хода на изборите. 

Отговаряйки на въпрос на водещата на Fox Business Network Мария Бартиромо, "защо оспорваните щати са спрели броенето посредата на нощта", Тръмп отговори: "Защото те чакаха да разберат колко точно бюлетини те трябва да изработят, за да откраднат изборите".

"Те бяха толкова назад, че имаха нужда от време, дори и фалшиво наводнение, за да оправят нещата", каза още Тръмп. 

"Притеснявам се, че страната ще има незаконен президент, това най-много ме притеснява. Президент, който изгуби, при това с много", каза по-рано действащият държавен глава. 

Междувременно избирателната колегия в САЩ започна да гласува за президент. 

Тримата електори от Върмонт се заклеха, след което всеки от тях даде своя глас за кандидатите на Демократическата партия за президент и вицепрезидент, Джо Байдън и Камала Харис, които спечелиха народния вот в малкия североизточен щат.

Electors in Tennessee met Monday to cast Electoral College votes. Tennessee's votes went to Trump

Кратката церемония бе председателствана от щатския секретар на Върмонт Джим Кондъс. Днес ще гласуват електорите във всички 50 американски щата плюс федералния окръг Колумбия. Президентските избори в САЩ са непреки и официално Избирателната колегия има последната дума.

New Hampshire's electors met Monday to cast the state's four votes in favor of Biden

На изборите на 3 ноември американците гласуваха за електори. Във всички щати без два (Мейн и Небраска) кандидатът, получил най-много гласове, получава подкрепата на всички представители на съответния щат в Избирателната колегия. Тя се състои от 538 електори.

Electors in Arkansas get sworn in Monday. Arkansas' six electoral votes will go to Trump

На изборите на 3 ноември демократът Джо Байдън си осигури подкрепата на 306 срещу 232 за президента републиканец Доналд Тръмп.

In Vermont, elector Kesha Ram fills out her presidential ballot at the statehouse in Montpelier

По принцип гласуването в Избирателната колегия е чиста формалност. Тази година обаче то е наблюдавано по-внимателно, тъй като Тръмп отказва да признае своето поражение.

На президентските избори (тази година те бяха на 3 ноември) американците гласуват във всеки един американски щат. А във всеки един американски щат има определен брой членове в Избирателната колегия, която именно определя кой е президентът.

Съгласно избирателната система на САЩ всички щати без два - Мейн и Небраска - използват подхода "победителят взема всичко", тоест кандидатът на президентските избори с най-много гласове на избиратели в даден щат получава гласовете на всичките му членове в Избирателната колегия.

Щатите Мейн и Небраска използват по-сложна система на разпределение според отделните избирателни райони.

В Избирателната колегия има общо 538 души, което означава, че за спечелване на президентски избори са нужни 270 електорни гласа.

Преди четири години например републиканецът Доналд Тръмп загуби националния вот на гласоподавателите от демократката Хилари Клинтън, но победи в такива щати, които му осигуриха общо 304 електорни гласа в Избирателната колегия срещу нейните 227 гласа.

Сега демократът Джо Байдън си осигури гласовете на 306 членове в Избирателната колегия, а за Тръмп останаха 232 електорски гласа.Тридесет и два щата и Окръг Колумбия имат закони за контролиране на електорите, за да не се изкушават те да гласуват "на своя глава" и да не се съобразяват с изразената на президентските избори народна воля. Някои щати налагат глоба за несъобразяване с волята на избирателите, а други предвиждат анулиране на гласа и смяна на електора.

Кои са електорите? 

Електорите се избират от партиите в самите щати по-рано през годината. Те предимно са партийни членове на средно ниво, понякога те може и да са местни видни фигури. Също така, те често са нископрофилни членове на партиите, избрани да изпълнят смятаната за декоративна еднократна функция по гласуване в Електоралната колегия. 

В някои щати имената на електорите се поставят на бюлетините заедно с имената на кандидат-прездентите. Трябва да се отбележи, че подадените гласове отиват не директно за кандидат-президентите, а за електорите. 

Възможно ли е резултатите да са различни от получените по време на изборите електорални гласове - 306 за байдън и 232 за Тръмп?

Технически, да. В конституцията на САЩ няма нищо, което да задължи електорите да гласуват за кандидата, който е спечелил техния щат по време на общото гласуване. 

Всъщност, през 2016 година някои електорати демократи направиха опит, за да попречат на Тръмп да дойде на власт, да не гласуват за никой друг, освен за Хилари Клинтън, в опит да убедят и други електорати да последват примера им. Усилията им обаче не дадоха резултат. 

Превод и редакция: БЛИЦ