Човешката интелигентност е постижение на еволюцията. Учени успяха да кръстосат човешки гени с маймуни, съобщават медиите.

Сега учените в Южен Китай съобщават, че са се опитали да стеснят еволюционната празнина, създавайки няколко трансгенни маймуни от вида макак с допълнителни копия на човешки ген, за който се предполага, че играе роля в оформянето на човешкия интелект.

"Това е първият опит да се разбере еволюцията на човешкото познание с помощта на трансгенен модел на маймуни", казва Бинг Су, генетик от Кунминския институт по зоология, който ръководи усилията.

Според техните констатации, модифицираните маймуни са се справили по-добре с тест за памет, включващ цветове и блокови снимки, а мозъкът им също се нуждае от по-дълго време, за да се развие - както този на човешките деца. Нямаше разлика в размера на мозъка, отбелязват учените.

Експериментите, описани на 27 март в пекинското списание National Science Review и за първи път докладвани от китайските медии, остават далеч от разкриването на тайните на човешкия ум.

Вместо това няколко западни учени, включително и този, който сътрудничи на усилията, нарекоха експериментите безразсъдни и заявиха, че поставят под въпрос етиката.

"Използването на трансгенни маймуни за изследване на човешки гени, свързани с еволюцията на мозъка, е много рискован път", казва Джеймс Сикела, генетик, който провежда сравнителни изследвания сред приматите в Университета на Колорадо. Той е загрижен, че експериментът показва пренебрежение към животните и скоро ще доведе до по-екстремни модификации.