Екип от учени от Университета на Източна Англия (Великобритания) установи, че крайбрежните градове потъват няколко пъти по-бързо, отколкото се наблюдаваше преди. 

Оказва се, че въпросът е не само в повишаването на нивото на Световния океан, свързано с глобалните климатични промени, но и поради антропогенни фактори. Човешката дейност ускорява процеса на потъване на земята. Това се съобщава на страниците на изданието „Природните климатични промени“.

Според наблюденията на учените скоростта на потъване на крайбрежните зони под вода е приблизително 2,6 милиметра годишно. Този процент се поддържа с известна стабилност през последните две десетилетия. Учените обаче направиха нови изчисления и установиха, че във вече засегнатите региони този процес достига скорост от 7,8-9,9 милиметра годишно.

Такъв висок процент на потъване на земята е пряко свързан с човешките дейности. Добивът на въглеводороди, изпомпването на подпочвените води и изграждането на язовири пряко засягат процесите на потъване на сушата, които по света засягат 58% от населението, живеещо в крайбрежните райони.

Учените съобщават, че преместването на столицата на Индонезия от Джакарта на отделен остров е пряка последица от потъването на сушата. Големите крайбрежни столични райони, в които живеят милиони хора, са уязвими от приливи и отливи. Според изследователите, за да се спре или поне да се забави слягането на земята, е необходимо спешно да започне да се регулира процесът на изпомпване на подпочвените води. Ще помогне ли?

Превод: БЛИЦ