„Умни“ патрони уцелват зад ъгъла, експлодират по команда: Как е възможно това?
Благодарение на вградените чипове военните могат да програмират различни функции
Подобрените боеприпаси от Northrop Grumman могат да променят посоката. Компанията твърди, че технологията позволява да се унищожават дронове и цели зад укрития.
Електронните процесори правят конвенционалните боеприпаси със среден калибър по-мощни и ги даряват с нови способности. Райлан Харис, ръководител на бизнес отдела Armament Systems в Northrop Grumman, говори за подобренията на оръжията в интервю за уебсайта Breaking Defense, цитиран от украинския Фокус.
Средните боеприпаси включват такива с калибър 20, 25, 30 и 40 mm, те се използват чрез стрелба от различни оръдия, включително тези, инсталирани на самолети, самолетоносачи Stryker и бойни машини Bradley. Според Харис, Northrop Grumman произвежда около 5 милиона от тези патрони годишно, като ги доставя на американската армия и нейните съюзници.
Конвенционалните боеприпаси имат предимно механични или химически предпазители, които детонират експлозивите и запалват, но вече има усъвършенствани видове, оборудвани с електронни компоненти. Благодарение на вградените чипове военните могат да програмират различни функции, като точкова детонация на цел или експлозия във въздуха при приближаване на цел. Освен микропроцесори, такива снаряди изискват и компактни захранвания.
Харис казва, че модерните боеприпаси идват в отговор на заплахата, представлявана от мобилни екипи с противотанкови ракетни системи (ATGM), които могат да унищожат Bradleys и Strykers от разстояние. Екипите, въоръжени с ПТРК, карат тактически колесни превозни средства и се държат възможно най-далеч, където не могат да бъдат ударени от конвенционални патрони. Друга опасна заплаха са корабите и бързите наземни превозни средства.
Подобрените касети са разделени на три типа:
програмируем въздушен взрив,
безконтактно разрушаване,
управляеми боеприпаси.
Всеки от тях е предназначен за различни задачи. Модификациите с програмируема детонация са предназначени за цели в укрития, сгради и полубронирани цели. Военните могат да избират къде точно да се случи експлозията: пред, над или зад врага. Може да се програмират боеприпасите така, че първо да пробият препятствие и едва след това да експлодират.
„Оръжейната система ще изпрати съобщение до снаряда, показващо режима, в който ще стреля, ще преброи оборотите, които прави по време на полета, предоставяйки точно изчисление за експлодиране на определено място“, обясни говорителят на Northrop Grumman.
Боеприпасите за близост също са предназначени за стрелба срещу дронове и отгоре надолу. Те са оборудвани със специални сензори в предната част, които ще активират експлозията във въздуха, откривайки цел на определено разстояние. Така не е нужно стрелата да уцелва директно БПЛА, достатъчно е да се изчисли приблизителната посока на движение.
Третият тип е оборудван с електроника, която променя аеробалистичните характеристики, като влияе върху въртенето на снаряда по време на полет. Разбира се, по този начин е невъзможно да се "завърти" куршумът много и да се изпрати зад ъгъла, но може да се коригира посоката му точно по пътя към целта, като се намали разсейването при стрелба и се увеличи обхватът на унищожение. За управление на опашката на боеприпасите има малки ребра или "перки".
"В случаи с някои заплахи, като например рояк БПЛА, може да се атакуват цели и да се премине към следващата, преди да се удари предишната, знаейки, че вашият управляван снаряд ще я удари с един изстрел. Това улеснява победата на рояците “, каза Харис.
През януари стана известно, че Русия все още оборудва ракети с електроника от западни страни. Както установиха изследователите, руснаците заобикалят санкциите и купуват необходимите компоненти през Турция и Китай.
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
5 Коментара: