Унгария ще съди Европейската комисия и ще се съпротивлява на задължителните квоти за разпределяне на мигранти, ако Брюксел не ги свали от дневен ред.
Това заяви премиерът Виктор Орбан, цитиран от Ройтерс. Орбан заяви, че правителството му ще използва неотдавна произведения в Унгария референдум, в който огромното мнозинство от гласувалите отхвърли мигрантските квоти, противопоставяйки се на Брюксел. 

Избирателната активност в този референдум бе твърде ниска, за да има той обвързваща сила. Орбан каза, че в момента има патова ситуация по мигрантския въпрос. 
Словашкият премиер Роберт Фицо, чиято страна е ротационен председател на ЕС, ще предложи решение до следващата среща на върха на съюза през декември. 

Ако Европейската комисия не се откаже от квотите, "ще се съпротивим, няма да изпълним решението на ЕС, ще съдим Комисията", каза Орбан по държавното радио. 

"Ще има сериозен юридически дебат дали чуждо население може да бъде наложено на народа на страна членка на ЕС против волята й. Това ще е голяма битка и за тази цел ни трябва конституцията", каза Орбан.

Според премиера решението дали да се приемат мигранти е въпрос на национален суверенитет. Той иска следващия месец да измени унгарската конституция, за да се забрани приемът на мигранти. 

Миналата година Орбан реагира на мигрантския поток със затварянето на южните граници на Унгария с ограда от бодлива тел и хиляди военни и полицаи. Той казва, че Унгария с нейните християнски корени не иска да приема голям брой мюсюлмани и че те представляват риск за сигурността. 

Според плана на Еврокомисията Унгария трябва да приеме 2300 мигранти следващите две години. 

Италианският премиер Матео Ренци реагира на заявките на Унгария като отново заплаши да блокира приемането на бюджета на ЕС, ако всички страни-членки, включително Унгария, не изпълнят общите решения по преодоляване на мигрантската криза. 

Ренци изпрати предупреждението си в ефира на Radio Radicale, предаде БГНЕС. Той отбеляза също, че унгарският премиер Виктор Орбан има превратна представа за положението в Италия, когато твърди, че тя увеличава бюджетния си дефицит и съответно се засилват нейните трудности.