МиГ-31 все още се смята за един от най-боеспособните самолети от времето на Студената война и за един от най-бързите и тежки прехващачи, съществуващи днес, съобщава Military Watch. Една съществена подробност е, че този модел никога не е бил изнасян.

От 90-те години на миналия век насам тежките изтребители и прехващачите са основната част от руската авиация. След разпадането на СССР военновъздушните сили остават само с четвъртото поколение МиГ-29, които са до известна степен модернизирани.

В бойната авиация обаче основните мисии се изпълняват от МиГ-31 с модифицирани Су-27.

Съветските военновъздушни сили приемат на въоръжение легендарния стратосферен самолет още през 1981 г. През тези години фазовата антенна решетка с радар беше най-уникалната характеристика на МиГ преди появата на Rafale и F-22. Минаха години, а самолетът все още е най-страховитият прехващач.

От 2010 г. насам МиГ-31 е подложен на сериозна модернизация.

Паркът от сто самолета вече е несравним сред равностойните по радарни апарати, никой конкурент не може да се похвали с такива размери.

Ударното ядро на ВКС, от друга страна, се състои от МиГ-31К и МиГ-31И, редица модели се използват ефективно от руската авиация "за борба със спътници с неизвестно предназначение", според Military Watch.

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук