Ако френският президент Еманюел Макрон блъфира относно изпращането на войски в Украйна, Путин може да използва това, за да го унижи.

Лий Хокстедър пише за това в статия за The Washington Post. Според него червените линии, които ограничават военната подкрепа на Запада за Украйна, засега приличат повече на „избледнели розови точки“. По-специално, Съединените американски щати вече премахнаха забраната за атаки срещу Русия с техните оръжия.

„Тъй като предишните строги ограничения върху ескалацията бяха отхвърлени в интерес на оцеляването на Украйна, забраната за разполагане на западни войски беше най-неизменната от самото начало. Сега тази фундаментална забрана изглежда по-нестабилна от всякога, тъй като Франция обмисля изпращането на военни инструктори", добавя той.

Хокстедър смята, че последиците от подобно решение могат да бъдат по-сериозни и по-малко предвидими от всички предишни пъти, когато Западът се е съгласявал на помощ, която преди това е отхвърлил.

Изпращането на войски в Украйна би довело до „голям скок на ескалация“, тъй като европейските войски могат да понесат загуби и политическата стойност на идеята, че това е война, в която само украинците правят огромни жертви, за да защитят Европа под Русия, ще пострада.

Отбелязва се, че опитите на президента на САЩ Джо Байдън да подкрепи Украйна, но да избегне световна война, доведоха до самоограничение и забавяне в снабдяването на армията с необходимите оръжия. В същото време това разкри празните ядрени заплахи на Москва в отговор на предоставянето на все по-мощни оръжия.

Според него Макрон смята, че Западът трябва да държи Кремъл в неопределеност, за да прехвърли върху Путин тежестта на изчисляването на рисковете от ескалация. Авторът задава въпроса: ами ако Путин порази блъфа на Макрон?

Според него френският президент не е направил много, за да подготви общественото мнение за възможната смърт на френски войници в Украйна, а повечето от основните съюзници на Франция в НАТО са категорично против разполагането на войски и „е малко вероятно да се възползват от френските загуби, за да търсят по-директна конфронтация с Русия“.

„Наистина Путин може да обмисля удар по френските войски, ако руските войски успеят да ги намерят, не само като начин да разобличи западните разногласия, но и като шанс да унижи Макрон, който сега е един от най-яростните антируски западни лидери.

- Франция има мощна военна сила и е един от водещите производители на оръжия в света, но остава неясно какво точно може да предложи на изпитаната в битки армия на Киев след повече от две години сдържане на настъплението на Путин", добавя той.

Хокстедер също така отбелязва, че Франция предоставя военна помощ на Украйна, но по общ обем отстъпва на Холандия, Дания и Полша, да не говорим за Съединените американски щати, Германия и Великобритания.

Той вярва, че Макрон рискува да подчертае своята изолация, като същевременно спечели малко полза, ако обяви изпращането на военни инструктори в Украйна.

Превод и редакция: БЛИЦ