През 2023 г. украинците имат някои сериозни основания за оптимизъм, въпреки че войната с Русия далеч не е приключила.

Това е заявил Брайън Мефърд, експерт от базирания във Вашингтон анализаторски център Atlantic Council, съобщава "УНИАН". 

Според него през последните десет месеца на руската инвазия вече са се проявили тенденциите, които сочат победата на Украйна в дългосрочен план. В същото време Мефърд назовава осем ключови фактора, които ще имат решаващо влияние върху военните действия през новата година.

1. Военната подготовка на Украйна. Първите месеци на войната показаха, че украинската армия е изминала дълъг път след пораженията през 2014 г. и вече е достигнала или дори надминала стандартите на НАТО в своята подготовка. 

Превъзходството на руснаците в жива сила и оборудване не им е дало предимство в битката срещу по-квалифицираните и мотивирани украински войници, смята експертът.

2. Издръжливостта на украинците. Народът на Украйна показа решителност да се бори въпреки обстрелите, окупацията, прекъсването на електрозахранването и военните престъпления на руснаците.

"Целият свят беше зашеметен и впечатлен от забележителната сила и смелост, демонстрирани от украинския народ през 2022 г. Междувременно Русия беше изненадана", казва Мефърд.

3. Англо-американските съюзници. Експертът отбелязва, че Украйна е имала щастието да получи помощ от САЩ и Великобритания, чиито оръжия, разузнавателни данни и друга подкрепа са ѝ позволили да унищожи значителна част от руската армия. 

4. Солидарността на поляците. Въпреки сложните исторически отношения между двата народа, връзките между украинци и поляци днес са по-силни от всякога. Не става дума само за приемане на бежанци в Полша, но и за военна помощ, обучение на войници и дипломатическа подкрепа.

5. Турска подкрепа. Мефърд отбелязва, че позицията на Турция в тази война оставя място за дебати.

"Но никой не може да отрече, че турската помощ през последната година е огромен подарък за Украйна", казва експертът, като споменава турските безпилотни летателни апарати, затварянето на Босфора за руския флот и дипломатическата помощ в сделката за зърното.

6. Обединена Европа. Опитът на Кремъл да раздели европейците с помощта на енергийни "оръжия" се провали, а ЕС само стана по-силен на фона на руската инвазия в Украйна. Неутралните дотогава страни Швеция и Финландия решиха да се присъединят към НАТО, която също стана по-силна.

7. Имперското високомерие на Русия. Нахлуването в Украйна разруши мита за военната мощ на Русия. Освен това Кремъл се оказа в най-голямата международна изолация от болшевишкия преврат през 1917 г. насам.

8. Ръководството на президента Зеленски. Мефърд смята, че поведението на украинския президент пред лицето на руската инвазия е било "най-голямата изненада за света". 

"Ако Зеленски беше решил да се премести в Лвов или изобщо да напусне Украйна и да създаде правителство в изгнание, това щеше да увеличи значително шансовете за падане на Киев. Решението му да остане в столицата на страната е един от повратните моменти в цялата война", смята експертът.

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук