US-медии: Защо политиците в САЩ правят от Русия „заклет враг”
Хилъри Клинтън не си и помисля, че ако спечели изборите, ще трябва да разговаря с Путин
Последният подобен случай е интервюто на Доналд Тръмп пред водещия на RT Лари Кинг, което стана сензация. Според коментатора на изданието Slate Фред Каплан, нито един американец, още повече кандидат за президент, не трябва да се появява в руски телевизионен канал и да критикува САЩ.
Комунистическа Русия отдавна не съществува, обаче натрупаните за десетилетията на Студената война реторични прийоми и досега се явяват ефективни политически тактики. Достатъчно е опонентът да бъде наречен „агент на Кремъл”.
Журналистите от The New York Times Джонатан Мартин и Еми Шозик на свой ред публикуваха материал, в който се казва, подобряването на отношенията с Русия заема централно място в кампанията на Доналд Тръмп, което би било „немислимо” за всеки републиканец от времето на Студената война или скоро след завършването й.
Според Гринвалд, главният парадокс е, че все още демократите начело с Хилъри Клинтън громят Тръмп за неговата симпатия към Путин и търсят около него кремълски агенти, но оставят своя съпартиец Барак Обама, независимо от постоянния му стремеж да уреди отношенията с Русия и упоритото му не приемане на Русия като заплаха за САЩ.
„Обама изглежда е единственият американски политик, който отказва да вземе участие в тази масова вакханалия в най-добрите традиции на Студената война” – цитира Гринвалд думите на журналиста от The Guardian Тревор Тим.
„Всички тези непрекъснати опити да се отъждестви желанието за подобряване на отношенията с Русия с предателство към Америка или да представят всяка връзка с Москва като доказателство за антиамериканска симпатия към Путин в най-висша степен е нездраво явление. То не само е опасно и репресивно по своята същност, но и удивително недалновидно” – обобщава Гринвалд.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: