Учени от Вашингтонския университет в Сейнт Луис и други американски научни организации са идентифицирали коронавирус, който може да заразява хора по нов начин, информира Phys.org.

Обичайният механизъм на проникване на SARS-CoV-2 в организма работи по следния начин: с помощта на протеиновите шипове вирусът се закача за ангиотензинпревръщащия ензим 2 (ACE2) на клетъчната повърхност и прониква в нея.

Експертите са установили, че благодарение на мутация коронавирусът може да не използва рецепторите на АСЕ2. Това откритие показва, че вирусът е способен да се променя неочаквано и да намира нови начини за заразяване на организма.

Учените са извършили по-голямата част от изследванията на коронавируса с бъбречни клетки на примати, тъй като SARS-CoV-2 се разпространява бързо в тях.

Нов експеримент обаче показва, че раковите клетки на белите дробове на човек, в които липсва ангиотензинпревръщащия ензим 2, са възприемчиви към мутиралия вирус, отгледан в лабораторията (вариант E484D S).

"Това беше невероятна изненада за нас", отбелязва един от участниците в изследването.

Експертите предполагат, че коронавирусът е подложен на "селективен натиск", който го кара да търси нови начини за проникване в клетките, за да заобиколи стандартния модел с използване на рецептора ACE2. Учените наричат това явление плашещо.

Те уточняват, че все още не е ясно дали подобна мутация е възможна в реални условия извън лабораторията. Според изследователите те трябва да намерят алтернативен рецептор, чрез който вирусът навлиза в клетките.

Мутацията E484D S остава възприемчива към антитела на ваксинирани пациенти, въпреки че кръвният серум от преболедували пациенти се оказва по-малко устойчив на този вирус, обобщават учените.

Превод и редакция: БЛИЦ