В хиперзвуковата надпревара руският „Циркон" се откъсна напред
През настоящата 2017 година „Цирконите” влизат в серийно производство
Предполага се, че „Циркон” е хиперзвуков вариант на свръхзвуковата противокорабна крилата ракета BrahMos Aerospace – съвместна руско-индийска разработка на базата на ракета П-800 „Оникс”. По аналогия може да се предположи, че радиусът на „Циркон” около 400 км.
Серийното производство е планирано за ракетата е планирано да започне през 2017 г. Първи в света ще ги получат атомните ракетни крайцери „Пьотр Велики” и „Адмирал Нахимов”, а след това и многоцелевите атомни подводници от пето поколение.
Хиперзвукови са считани обекти, летящи със скорост над 4500 км/час. Те не могат да се ускорят с традиционните реактивни двигатели, необходимо е да бъдат използвани ракетно-правопоточни със свръхзвуково горене.
Руснаците очевидно са решили инженерните проблеми при маневрения полет след достигане на хиперзвукова скорост – в условията на високи температури апаратът е обвит в облак от плазма, която може да изгори антените и външните сензори. Същевременно „Цирконите” са невидим от радарите именно заради плазмения облак.
Британското издание Daily Mail отбелязва, че средствата за ПВО на британския флот са способни да поразяват въздушни цели със скорост не повече от 3700 км/час, а „цирконите” достигат двойно повече – 7400.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: