На едно парти в Пешавар, Пакистан, саритата на гостите се вихрят в шарен танц, докато хората се забавляват в ритъма на музиката и се наслаждават на торта. Но въоръжените полицаи на вратата подсказват, че това не е обикновено тържество за рожден ден. Празнуващите са транссексуални и в консервативния мюсюлмански Пакистан те са подложени на риск. Те празнуват на сватбите и тържествата на други хора, но съществуването им е ограничено до там. Собствените им тържества са потулени от погледите на останалите, пише dnes.bg.
"Това е първият случай за цяло десетилитие, в който отворено вдигаме такова тържество", обяснява Фарзана Ян, лидер на "Trans Action Pakistan", организация, която твърди, че в 190-милионен Пакистан има поне 500 000 транссексуални хора.

Властите обикновено не позволяват организирането на партита за транссексуални, а полицията често е неканен гост на такива събития. Но един инцидент от миналата година, когато транссексуален активист умира, след като е прострелян 6 пъти и после му е отказано лечение в местна болница, променя отношението. За това тържество няма писмено разрешение, но няма и забрана, а полицията пази на вратата - претърсва гостите за оръжие и връща онези без покани.

Партито е по повод рождения ден на 40-годишната Шакиила. Събитие, което отбелязва достигането на средна възраст на транссексуалните. Гостите се очаква да носят подаръци или пари, за да помогнат на рожденика да започне малък бизнес или пък проект.

Хората на тържеството обясняват, че всеки транссексуален има своят "рожден ден", тоест подобно парти, веднъж в живота.

"Страхувах се, че няма да мога да изживея този повод, тъй като ни отне доста време да уверим властите да ни позволят да го проведем", разказва Шакиила пред Reuters.

"Това е първият и последният рожден ден в живота ми. Това е важно, най-щастливото събитие в живота ми", обяснява Шакиила.

В Пакистан транссексуалните са отритвани от семействата си и често прибягват до просия или проституция, за да се издържат. Сменят имената си и ползват само едно.

В последните години обаче стигмата малко се повдига. Този месец пакистански съд реши, че транссексуалните за първи път ще бъдат преброени като част от населението на страната. През 2012 г. Върховният съд на страната отсъди, че транссексуалните имат равни права. Година по-рано им беше дадено и право на вот.

Активистите обаче отбелязват, че има още много път, преди транссексуалните да получат пълни права и свобода от преследване.