Въпреки рязкото покачване на цените на енергията и недостига на доставки на синьо гориво в ЕС, нидерландското правителство взе решение да продължи със затварянето на кладенците за природен газ в района на Грьонинген. Находището е едно от най-големите в света, оценявано на около 1000 милиарда евро (б.р. – 1 трлн. долара). Но засега това съкровище, изглежда, ще стои неизползваемо в обозримо бъдеще, предава Euronews.

Причината за решението са сеизмични удари, предизвикани от добива на газ в района. Досега са регистрирани около 1200 земетресения, като около 27 хил. домове са сериозно повредени и се считат за опасни за живеене“, заяви Ян Уигболдус, президент на Грьонингенския газов съвет, представляващ група от организации на гражданското общество в засегнатия регион.

Все по-голям брой експерти обаче настояват правителството да преразгледа решението си и да удължи добива на газ поне с още няколко години. Това, твърдят те, може да помогне за осигуряване на бъдещи доставки на газ и за намаляване на цените на енергията.

„Полето може да бъде отворено отново в случай на извънредна ситуация – а именно, когато хората, живеещи в Германия, Естония или други страни, наистина изпитват недостиг на газ. След това решението дали да се отвори отново газовото находище в Грьонинген, за да се произвежда повече синьо гориво, ще бъде преразгледано“, заяви Мичел Мюлдер, професор по регулиране на енергийните пазари в университета в Грьонинген.

Алтернатива на добива на газ у дома е вносът на газ от чужбина. Нидерландия пусна в експлоатация допълнителен LNG терминал. Други страни – като Германия и Франция – също изграждат нова инфраструктура за внос на втечнен природен газ.

Около 81 хил. работни места са свързани с нидерландската оранжерийна индустрия, а половината от компаниите са изправени пред финансови проблеми поради нарастващите цени на газа.

Разширяването на добива на газовото находище в Гронинген може да облекчи положението им, макар че индустрията също предприема мерки за адаптиране към новата реалност, както обяснява управителят на оранжерия Юлиска ван дер Бреген.

Трябваше да затворим едно място и да се сбогуваме с 30% от служителите си. Проблемът са високите цени на енергията и затова трябва да намалим потреблението й – с около 30%. Целият бранш може да свие употребата с 900 млн. куб. метра газ“, допълни тя.

Погледнато в перспектива, 900 млн. куб. метра газ са еквивалентни на захранването на три нидерландски града.

Но дали действия като тези ще бъдат достатъчни? Нидерландия пусна отново своите въглищни електроцентрали и това е лоша новина за целите на ЕС в областта на климата. Използването на газ от Грьонинген би било по-малко вредно за околната среда, но поне засега не изглежда вероятно правителството да промени решението си.