В сената на САЩ заплашиха Турция „с последствия“ заради закупуването на руските С-400
През декември миналата година в Анкара руски и турски представители подписаха кредитно споразумение за доставка на ЗРК С-400.
Според изявлението на секретариата на отбранителната промишленост на Турция, Анкара ще закупи две батареи от тези комплекси, които ще бъдат обслужван от турски персонал. При това страните се споразумяха за технологично сътрудничество в тази област с цел развитие на сферата на производството на ЗРК в Турция.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че Турция е против езика на заплахите що се отнася закупуването на С-400.
Закупуването от Турция на руските ЗРК С-400 „Триумф“ предизвиква в НАТО сериозно безпокойство. Изданието Breaking Defence, позовавайки се на шефа на Военния комитет на Алианса Петр Павел, пише, че руските ЗРК не могат да се интегрират в общата система за ПВО на НАТО.
В частност, основният проблем при използването на С-400 от страна на Турция ще се свежда до оперативната информация, която ще включва данни за военната инфраструктура на НАТО. По думите на генерал Петр Павел, в бъдеще тази секретна информация може да се запази в руските системи.
Освен това, опасенията в НАТО предизвика и самата експлоатация на руските ЗРК. Представителят на Алианса отбелязва, че използването на С-400 ще изисква определено ниво на подготовка. За това в Турция може да бъдат изпратени руски военни инструктори и специалисти. По този начин, по думите на Павел, руснаците може да получат достъп до критично важни разузнавателни данни за НАТО.
Главнокомандващият силите на НАТО в Европа американският генерал Къртис Скапароти също заяви, че САЩ предупреждават Турция за „последствия“ от закупуването на С-400 от Русия. „Не само аз, но и другите членове на нашето правителство са говорили с тях, за да разяснят другите последствия от реализирането на тази покупка“, каза Скапароти.
Той отбеляза, че едно от последствията може да е несъвместимостта на руските комплекси с въоръжението на НАТО. „Обсъждаме с Турция техните мерки за ПВО и системите, които те могат да използват. Не мисля, че сделката вече е на 100% приключила. Те говорят и с нас, и с другите, за да купят съвместима система“, добави генералът.
Анкара по-рано обясни закупуването на системите с „необходимост“.
По думите на турския премиер Бинали Йълдъръм, републиката е искала да закупи аналогични системи от Вашингтон, ЕС и НАТО, но постъпилите предложения не отговаряли на поставените от Анкара условия.
„Триумф“ (С-400, по класификация на САЩ и НАТО – SA-21 Growler) е руски зенитно-ракетен комплекс с голям и среден обсег на действие, предназначен за противоракетна отбрана срещу атака от ядрена триада, ново поколение, без аналог при сходно въоръжение в други страни по света.
Проектиран е с възможност да унищожава всички възможни (на въоръжение и в процес на разработка) космически и въздушни средства за нападение на потенциалния противник – разузнавателни самолети, самолети със стратегическо и тактическо предназначение (в това число – и „невидими“ самолети, разработени по технологията „Стелт“), оперативно-тактически балистични ракети, балистични ракети със среден радиус, свръхзвукови цели, самолети на радиолокационното разузнаване.
С- 400 ползва три вида ракети за да покрие целия си обсег на действие, като всяка е с различни възможности. Всяка оперативна система на комплекса позволява едновременна стрелба до 36 цели с до 72 управляеми ракетни боекомплекта.
На 28 април 2007 г. с решение на руското правителство ЗРК С-400 Триумф е приет на въоръжение в руската армия.. Понастоящем Русия е единственият оператор на „Триумф“.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: