В Украйна доброволците да се бият срещу руснаците са на привършване
От началото на февруари тече мобилизационна операция, организирана и контролирана от украинското вътрешно министерство, която цели създаването на осем нови бойни бригади
По улиците на Киев като нищо можеш да забравиш войната. Повече от година след началото на инвазията украинската столица и градовете западно от нея са се върнали към някакво подобие на нормалност, пише "Труд".
И днес за боевете, които бушуват в страната, напомня особен сигнал, който се набива на очи по стените на сградите и на входовете в градовете и който свидетелства за усилена кампания за набиране на личен състав за въоръжените сили. Това са плакати, които изобразяват портрети на войници с твърди и решителни лица, призоваващи гражданите да се включат активно в защитата на страната.
Защото от началото на февруари тече мобилизационна операция, организирана и контролирана от украинското вътрешно министерство, която цели създаването на осем нови бойни бригади.
„Този проект, чийто процес за набиране на личен състав е към своя край, има за цел да укрепи украинските въоръжени сили“, обяснява заместник-министърката на вътрешните работи Катерина Павличенко. В кабинета й една от стените е украсена с портрет на украинската поетеса Леся Украинка (1871-1913) с крещящ розов надпис „Силата на жените“.
Съставени от доброволци с различни профили, които са преминали през много взискателен подбор, бригадите имат за цел да отговорят на търсенето и плановете в момента на военното ръководство, уверява заместник-министърката с боеви външен вид. „Настоящите ни цели се промениха“, твърди тя. „Преди това основна цел беше защита на страната, а днес - да си върнем териториите“.
Но ако заместник-министърката уверява, че осемте бригади вече са попълнени е десетки хиляди войници личен състав, мнението за общата мобилизация на голяма част от украинското население изглежда по-нюансирано. Защото след повече от тринадесет месеца война времето, когато службите за набиране на доброволци бяха затрупани с молби на цивилни да вземат оръжие и да се бият, изглежда е приключило.
Когато на 9-ти февруари украинският парламент гласуваше за удължаване с деветдесет дни на военното положение в сила от 24 февруари 2022 г., президентът Володимир Зеленски беше на посещение в Брюксел и тогава призна за трудностите в армията. Като добави, че Украйна не може, подобно на Русия, „да води хората на война с палки“, но по-рано, през януари, държавният глава подписа спорен закон, който налага изключително строги наказания за дезертьорите.
Като за да се удържи успешно руската офанзива, започнала тази зима в източната част на страната, мобилизацията на войници изглежда се е ускорила през последните два месеца. На 5 февруари в интервю, публикувано в медийния сайт на в. „Украинска правда“, министърът на отбраната Олексий Резников обясни, че е необходима мобилизация в страната, тъй като „нашите мъже и жени умират, има и ранени“.
Но част от населението изглежда се противопоставя на идеята да се включи в набирането на попълнения за армията. И се заформя движение, което се проявява дискретно чрез създаването на телеграм-канали, по които интернет потребителите си обменят информация за присъствието на вербовчици и войници по улиците и площадите.
Независимо, че украинската служба за сигурност (SBU) затвори няколко от тези канали, други продължават да работят въпреки всичко, събирайки над 100 000 потребители. И на един от тях на 1 април неизвестно лице пише: „Потвърждавам, че в 16,00 часа в парка на Политехниката в Киев шестима офицери вербовчици се разхождат и търсят мъже за армията“.
Андрий предпочита да не назовава фамилното си име, той е млад жител на Киев, срещаме се в кафене и признава, че се съмнява в тези новинарски канали, тъй като те подхранват „безпокойството“. Някои от приятелите му редовно ги консултират, но други просто са избрали „да си останат вкъщи“, обяснява момчето.
„Особено тези, които живеят с родителите си, притесняващи се за децата си“, добавя той. Андрий дава пример и със съпруга на сестра си, който вече не пътува в страната, за да избягва гарите, за които се знае, че са пълни с вербовчици на войници. Андрий не се притеснява за себе си, защото като студент не може да бъде привлечен на срочна военна служба. Това го устройва добре, защото ако преди войната си е представял да се присъедини към въоръжените сили „по някакъв романтичен начин“, днес вече не желае и да си помисли за това.
„Преди възнамерявах да напусна следването си, но сега предпочитам да остана студент, защото това е статус, който ми позволява да се разхождам из града без страх“, обяснява той. Андрий отказва да напусне страната по сантиментални причини, а също и „защото сега можеш да я напуснеш незаконно“.
Докато военното положение забранява на мъжете на възраст от 18 до 60 години да напускат територията на Украйна, няколкото изключения, които съществуваха за различни професионални категории през последните месеци са били „свити“ драстично. Като украинските студенти вече нямат възможност да пресичат границата, за да се запишат да учат в чуждестранен университет, защото, уверява младежът, „има много лъже-студенти, които се опитват да напуснат страната“ с този статут, за да се установят другаде.
Екскурзиите по културни причини също бяха практически премахнати, след като известен актьор комик, който замина за Турция с временно разрешение, обяви, че няма да се връща в Украйна. „Това предизвика доста спорове“, казва Андрий, който обяснява, че условията „да си отвориш вратата към чужбина“ са станали много трудни за преодоляване.
Това, което остава, са незаконни средства - подправени документи и нелегално преминаване на границата. За този последен вариант, казва младият мъж, „всеки знае цената, 7000 долара е да напуснеш страната“. Операция, която предприемаш на свой риск. „Десет момчета се удавиха в река, опитвайки се да пресекат румънската граница“, подчертава той.
В друго малко кафене в столицата Антон, 34-годишен брадат мъж с едва доловима усмивка, също потвърждава двойственото усещане около себе си. „Много хора са уплашени и много хора казват, че войната не е техен проблем“, казва Антон, който се бие през първите три месеца на войната в армейска част от териториалната отбрана. Но напуска бойното поле, след като командирът му обяснил, че не е възможно да му плаща повече заплата и че може да напусне армията и да се върне към „нормален живот“.
Антон уверява, че „не си сверява часовника“ с телеграм каналите, които следят движенията на полицията, защото казва, че е готов да вземе отново оръжие, ако някога бъде повикан. „Чувствам, че имам енергията да се бия. Така че по-добре да съм аз, отколкото приятел, който не го иска“. „Що се отнася до онези, които не искат да се бият, не бих искал да бъда с такива хора в окоп, това е най-лошият сценарий“, твърди Антон. По отношение на мобилизацията на тези „недоброволци“ той настоява, че Украйна е „правова държава“. „Ако не искате да се биете - добавя - не отговаряйте на призовката“.
Днес неговите бивши братя по оръжие се бият около Бахмут, опустошения град, върху който руската армия и войниците от групировката „Вагнер“ съсредоточават усилията си от лятото и чийто лидер, Евгений Пригожин, обяви, че е бил завладян, след като неговите наемници превзеха кметството в нощта на неделя срещу понеделник. Те го описват като „шибан ад“.
„Първо шефовете им казаха, че ги изпращат на втора линия. Но когато пристигнаха в базата, им казаха, че не работи втората и че ще се присъединят към първата линия. И в крайна сметка те завършиха на линията минус едно“, смее се Антон. Някои от приятелите му не са били достатъчно подготвени, казва още той, „получиха оръжия, но нямаха време да се обучат“. Според Антон разгръщането на тези по-малко опитни сили е необходимо, докато „нашите елитни войски са на обучение в чужбина“, за да се подготвят за контранастъпление.
В район „Подил“ на Киев войникът и адвокат Маси Найем, който е тежко ранен в битка през юни 2022 г., признава, че нуждите на въоръжените сили са големи, за да компенсират загубите, нанесени им след повече от година война. „Знам няколко случая на момчета, които не можеха да служат поради здравни проблеми и на които докторите от лекарските комисии им казаха, че са годни за войници въпреки всичко“, потвърждава Маси.
Запитан за загубите в армията, този човек увърта, колебае се, след което отговаря: „Много хора умират. Но цената, която вече сме платили, е толкова огромна, че със сигурност няма да се спрем заради още няколко хиляди убити“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
15 Коментара: