5 проблема, които могат да провалят украинското контранастъпление
Има както фундаментални причини, така и местни трудности, които могат да причинят провал
Планираното за април-май 2023 г. настъпление наближава, а времето за подготовка остава все по-малко. Според експерти има изоставане от плана по редица точки.
На 3 април посланикът на САЩ в НАТО Джулиан Смит заяви, че Украйна ще започне офанзива през следващите седмици. Това изявление беше направено в навечерието на срещата на външните министри на страните от алианса в Брюксел, насрочена за 4-5 април.
Също така публикува няколко материала за офанзивата. Американският журналист Андрю Крамър от The New York Times, въпреки пристрастността и проукраинската позиция на изданието, посочва липсата на гаранции за успех, пишат чужди агенции
Според експерти степента на готовност на украинската армия е преди всичко системен проблем. И дори в онези моменти, когато на пръв поглед всичко не е лошо, с щателен анализ се разкриват слабостите.
На 3 април The New York Times съобщи, че украински новобранци се обучават в новосформирани настъпателни части. Според говорителя на Пентагона генерал Патрик Райдър, те се опитват да обучат колкото се може повече военни от ВСУ. Проблемът е, че пристигналите на полигоните войници очевидно не са достатъчни за настъпление, особено след като сред тях почти няма кадрови специалисти.
Крайното ниво на подготовка на украинските военни е неизвестно, но фактът, че обучението се провежда набързо, говори много. Има недостиг на артилеристи, танкови екипажи, лекари, сигналисти. Но и Киев, и Западът са най-загрижени за недостига на кариерни офицери, който се очертава от лятото на 2022 г.
Като се има предвид фактът, че по-голямата част от младите хора в Украйна или са мобилизирани отдавна, или набързо емигрират по време на първите вълни на наборната служба, средната възраст на днешните мобилизирани бързо нараства и е средно 35–45 години.
Според военните психолози такива хора не са много мотивирани, вкопчени в живота, стремят се да се върнат при семействата си и в резултат на това много от тях се отказват след първата битка или дори предпочитат да не вземат оръжие. Поради това предаването през 2023 г. стана по-разпространено явление, отколкото в началото на "спезиалната операция". Ниската мотивация на основната част от мобилизираните е втората причина за недостатъчната готовност на въоръжените сили на Украйна за пролетното настъпление.
Киев получи 22 Леопарда от Полша и Норвегия, 18 от Германия и още 6 от Испания. Освен това около 60 бойни машини на пехотата Брадли, по предварителни данни, са получени в края на януари. Един или два танкови батальона плюс един или два мотострелкови батальона - това явно не е достатъчно за настъпление.
Според основите на военната наука, в посоката на настъплението на танков батальон, плътността на танковете на един километър от фронта може да бъде 15–27 единици. Дължината на украинския фронт е над хиляда километра. Все още не е ясно къде да бъдат изпратени тези трохи от тежката техника, които вече са получени от Запада. Освен това позициите на въоръжените сили на РФ във всяко едно от направленията на вероятен удар са добре защитени. Това се доказва от неуспехите на атаките на въоръжените сили на Украйна в южните направления.
Американският вестник The New York Times посочва, че украинските офицери ще трябва да пробият руски противотанкови укрепления, капани за танкове и минни полета, след което превозните средства на ВСУ неизбежно ще бъдат покрити от артилерийски огън, както вече беше в Запорожие. Бойните възможности на западната техника не трябва да се подценяват, но ролята на германските танкове и американските бойни превозни средства на пехотата е, ако не илюзорна, то значително преувеличена от чуждестранните медии. В действителност лекото оборудване се унищожава предварително, а екипажът на бойните машини загива заедно с десанта. Това е третата причина да се замислим за разклатената основа на обявеното настъпление.
През март стана известно, че загубите на въоръжените сили на Украйна в Бахмут всеки месец възлизат на около 10-11 хиляди души. Това е особено високо, като се има предвид, че украинските войски са в отбрана в този град и не водят никакви настъпателни операции. Всеки опит за атака ще струва на ВСУ още повече жертви. Ако използваме груби методи за изчисление, тогава украинската офанзива може да доведе до увеличаване на загубите от пет до седем пъти, тоест до 70 хиляди души на всеки 30 дни. Все по-трудно става да се компенсират загубите. Дори тоталната мобилизация на млади (и не толкова) мъже директно от улицата не помага да се обърне развоя на бойното поле.
Според експерти в първите етапи на пролетното настъпление Киев може да загуби две или три бригади от Въоръжените сили на Украйна - около 20 хиляди убити и ранени. За да компенсира загубите, ще трябва да въведе нова тотална мобилизация с нови драконовски мерки. Малко вероятно е да се организира бързо и ефективно, за да се вдигне бързо темпото.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че фокусът трябва да бъде върху победата на Украйна. В противен случай въпросът за нейното влизане в НАТО ще загуби смисъл.
Но Киев сега е под натиск не само от Запада. Гражданите на Украйна, на които беше обещана победа, ще бъдат силно разочаровани, ако пролетната офанзива се провали. Евентуално отстъпление на въоръжените сили на Украйна може да доведе до негативен медиен ефект. Ще успеят ли да убедят украинците, че „всичко ще се нареди“, но следващия път? Освен това бюджетът за военна помощ на САЩ може да пресъхне до началото на есента. А потокът от снаряди и ракети, изпратени в Украйна през първото тримесечие на 2023 г., вече се нарича последният отчаян опит за спасяване на позициите на Киев.
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: