Американските разузнавателни и правоохранителни органи разследват предполагаема „мащабна тайна операция на Русия в САЩ“, имаща за цел да подрони доверието в предстоящите президентски избори и в политическите институции, пише „Вашингтон пост“, като цитира официални представители на спецслужбите и конгреса, съобщава „Взгляд“.
Според всекидневника целта на разследването е да установи мащабите и целите на руската кампания, в хода на която се използвали кибернетични средства за проникване в къмпютърните системи, впрегнати в политическия процес и за разширяване на възможностите на Москва за разпространяване на дезинформация, предава РИА „Новости“.

Неотдавна американските чиновници обвиниха руски хакери за атаката срещу електронната поща на Националния комитет на Демократическата партия, както и за кражбата на база данни на избирателите в два американски щата. Доказателства за намесата на Русия и в двата инцидинта обаче така и не бяха предоставени.

Въпреки това в статията се отбелязва, че служители на разузнаването продължават „да следят руската военна операция за влияние в САЩ“, като не се съобщава в какво точно се състои тя.

Пожелал анонимност американски разузнавач потвърждава пред изданието, че САЩ не разполагат с неопровержими доказателства за наличието на руски план за намеса в изборния процес на Америка. „Но дори само намек за това, че някой може да въздейства на нашата избирателна система, предизвиква силно безпокойство. Ключов момент в нашата демокрация е съхраняването на доверието в избирателната система“, посочва той.

В материала се говори и за опитите на Кремъл да повлияе върху резултатите от президентските избори, за да дискредитира идеята за американското превъзходство, както и политиката на САЩ за износ на демокрация по целия свят, особено в страните от бившия СССР. „Свидетели сме на безпрецедентна намеса и опити да се повлияе или срине нашият политически процес“, е цитиран да казва представителят на демократите Адам Шиф.  

Официалните американски власти не бързат да обвиняват Русия за кибератаките, вероятно заради липсата на доказателства. Едновременно това обаче членове на двете основни партии в страната призовават президента Барак Обама „да потърси отговорност от руснаците“.

Не всички специалисти в САЩ, обаче, споделят позицията за руска намеса в американския изборен процес. Бил Бани, работил 36 години в американската Агенция за национална сигурност, разби версията за „руска следа“ в кибератаките в интервю за L’Espresso. Според него зад хакерската атака срещу електронната поща на демократите е възможно да стои член на ръководството на партията, симпатизиращ на Бърни Снадърс, който загуби първичните избори от Хилари Клинтън. Той не изключи вероятността в случая да е замесен и служител от Агенцията за национална сигурност, пожелал да „даде урок“ на Клинтън заради безотговорното й боравене с поверителна информация в личната поща.


Източник: "Руски дневник"