Великобритания с много възторг започна тази седмица тестове в открито море на най-новия си и най-голям боен кораб – самолетоносача “Кралица Елизабет”, но той веднага стана повод за два мини скандала. Единият бе взаимно заяждане с Русия, а другият – свързан със забелязаната на борда му операционната система “Уиндоус XP”, която вече не се поддържа от “Майкрософт” и се смята за уязвима за хакерски атаки, съобщава "Труд".

19_1_193301

Москва се засегна, след като британският военен министър Майкъл Фалън заяви, че единственият руски самолетоносач бил “опърпан” и че тя гледала “със завист и възхищение” на новия им съд. Говорителят на руското министерство на отбраната ген.-майор Игор Конашенков нарече тези коментари “арогантни” и обвини министъра в непознаване на военноморската наука.

“За разлика от “Адмирал Кузнецов”, който е оборудван с оръжейни системи – зенитни и противолодъчни, и най-важното – противокорабни ракети “Гранит”, британският самолетоносач е преди всичко удобна, голяма морска цел”, каза той. “С оглед на това не е в интерес на британския флот да демонстрира “красотата” на самолетоносача си по-близко от няколкостотин мили от далечния си “роднина”, добави ген. Конашенков. Според него “Кралица Елизабет” е нещо като “авиохангар” и пчелен кошер, способен единствено да изпуска от утробата си самолети, намирайки се в плътно обкръжение от рояк защитаващи го бойни кораби и подводници.

Министър Фалън призна, че употребата на британския самолетоносач предвижда той да е част от бойна група, в която други кораби се грижат основно за охраната му. Експерти посочиха, че райони на бойни действия и “Адмирал Кузнецов” не се подвизава самостоятелно, а ползва защита и от други съдове. Двата кораба са близки по разбери, но руският е четвърт век по-стар. Те са по-малки от най-големите US самолетоносачи.

Майкъл Фалън призна, че на борда на “Кралица Елизабет” има машини с операционна система “Уиндоус XP”, заради която пострада британската здравна каза при кибератаката с вируса WannaCry през месец май. Той обаче увери, че системите на кораба са сигурни заради защитната стена, който има компютърният софтуер на борда.

Британската преса нарича новата придобивка “голямата Лизи”, тъй като той е най-големият кораб правен да кралските ВМС. Страната няма самолетоносачи от 2010 г., откакто консервативното правителство се впусна в политика на икономии. “Кралица Елизабет”, чиято дължина е 284 м и има 65 000 тона водоизместимост, бе построен за 8 години в шотландската корабостроителница “Росит”. Корабът, за който хазната плати 3,5 млрд. евро, бе кръстен от кралицата Елизабет II през 2014 г., но ще бъде приет на въоръжение най-рано през 2020 г. Дотогава предстоят тестове на вода и с оборудването и въоръжението на борда. Кралството строи и втори самолетоносач – “Принц Уелски”, също в “Росит” във Файф, Шотландия.