Посланикът на Русия във Венецуела Владимир Заемски отрече през последните дни да са пристигали самолети от Русия в Каракас. По-рано групировка, която пое отговорността за покушението срещу президента на Венецуела Николас Мадуро през август 2018 година, публикува на страницата си в Туитър информация за пристигането на руски самолет в страната, готов да отведе низвергнатия президент в чужбина. 

Подобни слухове бяха разпространени и в социалните мрежи.

"Чувам за първи път. Посолството дори не е оформяла някакви разрешения, а ако едностранно самолет лети по държавно направление, това е задължително. Посолството ни няма никаква информация за пристигането на такъв самолет", коментира посланикът.
Междувременно в телефонен разговор днес руският президент Владимир Путин изрази подкрепата си към Николас Мадуро, съобщава турската Anadolu Agency.

„Президентът на Русия изрази подкрепата си към легитимните венецуелски власти в контекста на влошаването на вътрешнополитическата криза, предизвикана отвън“, се казва в изявление на Кремъл, свързано със САЩ и други страни, които наричат опозиционен лидер „временен президент“.

Путин „подчерта, че разрушителната външна намеса грубо нарушава основните принципи на международното право“, добавя изявлението.
Руският президент заяви, че решение може да бъде  намерено в рамките на конституционните принципи на Венецуела. Мадуро благодари за подкрепата му и го информира за ситуацията и какво може да се случи след това, се казва в изявлението.
И двамата лидери се договориха да продължат сътрудничеството си. 

В сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп призна лидерът на венецуелската опозиция Хуан Гуайдо за временен президент на страната, което изостри продължаващата вражда между САЩ и Мадуро.

В официално изявление американският президент Доналд Тръмп призна Хуан Гуайдо, председател на венецуелския парламент и лидер на опозицията за временен президент на Венецуела, информира официалната страница на Белия дом.

Представяме пълния текст на изявлението:

Днес официално признавам президента на Венецуелското народно събрание Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела. В ролята си на единствен законен клон на правителството, надлежно избран от венецуелския народ, Народното събрание се позовава на конституцията на страната, за да обяви Никола Мадуро за нелегитимен, а длъжността му за вакантна. Народът на Венецуела смело се изказа срещу Мадуро и неговия режим и поиска свобода и върховенство на закона.

Ще продължа да използвам пълната тежест на икономическата и дипломатическата сила на САЩ, за да настоявам за възстановяването на венецуелската демокрация. Насърчаваме другите правителства на Западното полукълбо да признаят президента на Народното събрание Гуайдо за временен президент на Венецуела и ще работим конструктивно с тях в подкрепа на усилията му да възстанови конституционната легитимност.

Продължаваме да държим незаконния режим Мадуро пряко отговорен за всякакви заплахи, които може да създаде за безопасността на венецуелския народ.

Както вчера отбеляза Временният президент Гуайдо: „Насилието е оръжието на узурпатора; имаме само едно ясно действие: да останем единни и твърди за демократична и свободна Венецуела." 

Мадуро бързо отговори, прекъсвайки дипломатическите си отношения с Вашингтон и даде на американските дипломати 72 часа да напуснат страната.

Москва призовава всички страни категорично да се откажат от идеята за въоръжена интервенция във Венецуела, заяви в четвъртък руският външен министър Сергей Лавров.

"Сигналите, които идват от някои столици по темата, че външната въоръжена интервенция не е изключена, са от особено значение. Ние призоваваме да се отхвърлят категорично такива мисли", подчерта той.

„Още веднъж изразяваме убеждението, че Съединените щати, които са параноично притеснени, че някой се намесва в изборите им, без да имат никакви доказателства в ръцете си, което не е първият случай през последния месец, специално във Венецуела правят това пределно грубо - те се опитват да говорят за съдбата на други нации, но всъщност те просто се намесват във вътрешните им дела, каза министърът. “Комисия на Мюлер (американският специален прокурор Робърт Мюлер, който разследва намесата в американските избори през 2016 г.) дори не е необходимо да създавате."

Засега верни на Мадуро, освен немалобройните му привърженици, остават армията и полицията, но опозицията има подкрепата не само на САЩ, но и на най-големите латиноамерикански държави като Бразилия, Аржентина, Чили, с изключение на Мексико и Боливия. Европейския съюз в обща координирана позиция се обяви за политическо и мирно решаване на кризата.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск категорично заяви подкрепа за "демократичните сили". Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурността Федерика Могерини заяви от името на 28-те страни членки на ЕС, че "не може да се пренебрегва" гласът на венецуелския народ и призова за "свободни и справедливи избори", предава AFP. 

Турция и Китай от своя страна подкрепиха Мадуро, като Пекин предупреди САЩ да не се месят. 

САЩ днес поискаха спешно свикване на Съвета за сигурност на ООН, заседанието му най-вероятно ще се състои в събота.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!