Виетнам обмисля да възобнови плановете си за развитие на ядрената енергетика, за да гарантира националната енергийна сигурност и да подкрепи икономическия растеж. Това се сочи правителствен документ, цитиран от Ройтерс.

„Министерството на промишлеността и търговията трябва да проучи опита на други държави в развитието на ядрената енергетика и да направи предложение за развитие на ядрената енергетика във Виетнам“, се казва в документа от четвъртък.

Като регионален промишлен център, силно зависим от въглищата за производство на електроенергия, южноазиатската страна се стреми да увеличи производството си на по-чиста енергия, за да постигне целта си за нулево нетно потребление до 2050 г., съобщава bTV.

В документа се посочва, че Виетнам си поставя за цел да увеличава капацитета си за производство на електроенергия с 12-15% годишно, за да „гарантира националната енергийна сигурност... и да поддържа годишен икономически растеж от 7%“.

Предложението за развитие на ядрената енергетика ще бъде представено за разглеждане от Политбюро - най-могъщият орган за вземане на решения в страната. В документа не е посочен срок, в който това ще се случи.

През 2009 г. Виетнам одобри планове за изграждане на първите си две атомни електроцентрали, но те бяха отложени през 2016 г. след ядрената катастрофа във Фукушима в Япония и поради бюджетни ограничения.

Предложените ядрени централи с обща мощност 4 гигавата (GW) се планираше да бъдат построени от руската „Росатом“ и Japan Atomic Power Co в централната провинция Нинх Туан.

През последните години страната се стреми да развива по-чиста енергия, но нейните цели за развитие на офшорни вятърни централи и втечнен природен газ са изложени на риск поради регулаторни и ценови пречки.

Длъжностни лица заявиха, че Виетнам от години обмисля да възобнови възможността за използване на ядрена енергия и е обсъждал възможна подкрепа от Русия, Южна Корея, Канада и други страни за малки реактори.

В документа на правителствената служба се казва, че на съответните министерства и агенции също така е наредено да премахнат пречките пред развитието на офшорната вятърна и газова енергия, без да се уточняват подробности.