Как в Германия реновират дрипавите съветски „панелки“. Получило се е много добре.
През 60-е и 70-е години Съветският съюз е бил изправен пред сериозна задача – да осигури жилище на гражданите, заради което голяма популярност придобиват панелните блокове.

Тази практика е била подхваната и в страните от Варшавския договор. Затова ГДР също бе частично застроена с „панелки“.

Оттогава измина доста време и построените блокове започнаха да се нуждаят от ремонт. И ако в страните от бившия Съветски съюз тези постройки или бяха оставяни без ремонт, или бяха подлагани само на козметични работи, то в Германия към работата подходиха доста сериозно.

Германците решиха да направят основно реновиране на блоковете. Все пак, по техни сметки, да се възстановят и модернизират вече построените блокове се оказало по-бързо и евтино, отколкото да се строят нови.

Работейки по външния вид на постройките, германските строители се отказаха от сивия цвят, заменайки го с по-"жизнерадостни" оттенъци на бежово, синьо, кафяво и дори червено. 

Пред блоковете бяха издигнати малки тухлени огради, които заграждат входовете, отделяйки ги от местата за автомобили. По този начин германците си направиха живота по-безопасен.  


 

За да обновят наистина панелките, блоковете бяха оборудвани с балкони, широки лоджии и дори с външни асансьори. 


Твърде дългите блокове са разделени. А в някои случай строителите дори са намалявали пететажните панелки до 3 етажни.  


До всеки блок има площадка за контейнери за боклук. При това тя се заключва с катинар, за да не може външни лица да ровят в кофите и да си изхвърлят боклука. 

С този подход в Германия наистина успяха да съживят старите блокове и да направят живота на техните обитатели комфортен. 

Превод и редакция: БЛИЦ