Майорът от американската армия Мартин Манхоф, който се намирал в СССР в началото на 50-те години на миналия век, снимал с цветен филм всичко, което му попаднало пред очите, пише ofigenno.com. В продължение на две години в качеството си на военен аташе, той успял да заснеме ежедневния живот зад Желязната завеса.
Манхоф бил депортиран от СССР през 1954 г. за шпионаж, но междувременно успял да направи удивителна колекция от фотографии, показващи живота на обикновените хора в СССР. Никой не знаел за нея до неговата смърт.




Негов роднина предал снимките на историка Дъглас Смит и те били изпратени на съхранение във Вашингтонския университет.

Сред най-ценните снимки на Манхоф се считат тези от погребението на Йосиф Сталин. Не по-маловажни са обаче тези, показващи ежедневния живот на съветските граждани, за който зад Желязната завеса не се е знаело почти нищо. Той успял да го заснеме по време на пътуванията си из Москва, а също така и в Ленинград, Мурманск, Ялта.





Стойността на фотографиите му се състои в това, че той не карал никого да позира пред камерата, всички снимки били направени тайно. Хората, влизащи в магазин, банка или отиващи на парад, не подозирали, че ги снимат.




Самият Манхоф не правел никакви записки по време на пътешествията си, предпочитал само да снима. Само жена му Джен поддържала връзка с приятелите им, пишейки им писма. От тях могат да се разберат настроенията на американците, пребиваващи в СССР.




В едно от писмата си тя пише: "Не е необходимо да казвам колко добре и оперативно работи тук полицията."




В друго, датирано през 1952 г., съпругата пише: "В СССР всичко е толкова необикновено и уникално, че дори не може да се направи сравнение между тукашния живот с този на американците. Не може да се направи никакъв паралел между тези два свята."




Когато съпрузите били депортирани, в съветската преса написали: "Американски дипломати бяха изпратени у дома заради злоупотреба с гостоприемството."

Превод: БЛИЦ