Руснаците се редят за храна, техника, изкуство и благословия.

1.Първият "Макдоналдс" в Русия (1990 г.)



Първият "Макдоналдс" в Съветския съюз отваря врати на 31 януари 1990 година. Хиляди съветски граждани се нареждат на опашка, за да посетят американския ресторант за бързо хранене. Те образуват няколкокилометрова опашка на пл. "Пушкинская" в центъра на Москва.

През този ден "Макдоналдс" сервира над 30 000 бургера, поставяйки нов световен рекорд за компанията. Чакането на опашка е над шест часа.

2. Пояс на Света Богородица (2011 г.)



Част от обекта, пренесен в Русия от Гърция за отдаване на почит през 2011 г., е пояс, който, според някои вярващи, майката на Исус - Мария, подарява на апостол Тома като символ на своята благословия.

Обектът е изложен в Москва, Санкт Петербург, Екатеринбург и други градове. Поясът остава в Москва 70 дни и е посетен от 552 000 поклонници, включително президента Путин. 5-часовата опашка се оказва толкова дълга, че блокира движението по прилежащите улици.

3. Изложба на Валентин Серов (2016 г.)



Тази изложба на видния руски художник, който създава известни произведения на изкуството през XIX и XX в., е определяна като най-посещаваното художествено изложение в Русия за последните 50 години.

Разгледаната от половин милион души изложба с продължителност 117 дни е удължена с една седмица, за да даде възможност на повече хора да я видят. Температурите от –23 °C не отказват руските ентусиасти от 5-часовото чакане.

Когато обществеността осъзнава, че допълнителната седмица няма да е достатъчна, за да се приемат всички желаещи, нетърпеливите хора нахлуват в Държавната Третяковска галерия. Всякакви жертви в името на изкуството!

4. Изложба на Иван Айвазовски (2016 г.)



През 2016 г. Третяковската галерия организира още едно голямо събитие: изложба на изкуството на Иван Айвазовски. Въпреки че той привлича повече хора от Серов, галерията се подготвя много по-добре за масовото "поклонение" на ценителите на изкуството и успява да предотврати инцидентите и дългото чакане.

Независимо от това, тези, които по някаква причина не искат да си купят билети онлайн, така или иначе чакат на опашка с дни.

5. Мощите на Св. Николай Мирликийски Чудотворец (2017 г.)



Когато папа Франциск и патриархът на Москва и цяла Русия Кирил се съгласяват временно да пренесат мощите на св. Николай от италианския град Бари в Москва, новината развълнува повечето вярващи в Русия, тъй като те не са напускали град Бари от 930 години. За мнозина докосването до тях е възможност веднъж в живота, която обещава всякакви чудеса.

Всеки ден стотици автобуси от цяла Русия карат поклонници до катедралата "Христос Спасител" в Москва. Около милион души посещават катедралата през 52-те дни, в които мощите са изложени там.

Средното време за изчакване на опашка е 6 часа. 61-годишна жена е ранена и губи два зъба в блъсканицата. За щастие това е единственият ранен сред посетителите, въпреки урагана, който удря руската столица, убивайки 18 души.


6. Yeezy Boost 350 V2 от Adidas и Кание Уест (2017 г.)





Стотици млади хора се струпват на ул. "Кузнецкий Мост" в Москва на 18 ноември 2017 г., където водещият магазин на Adidas започва продажба на маратонки, проектирани в сътрудничество с известния американски рапър Кание Уест.

Ограничен брой Yeezy Boost 350 V2 се продават за 17 000 рубли (около $270) и по-късно биват препродавани за до 100 000 рубли (около $1500).

Въпреки че реденето на опашка няма значение, тъй като търговският обект продава маратонките според алгоритъм за онлайн продажби на произволен принцип, това не помага за разпръскването на нетърпеливите тийнейджъри - някои от тях прекарват цял ден само в чакане на опашка.

7. Новите iPhone (2018 г.)



Огромните опашки, които се образуват пред магазините на Apple и такива, предлагащи продукти на Apple, не са нещо невиждано в Русия.

И все пак руснаците ги правят особено забавни. Хората разпъват импровизиран лагер пред един от магазините и чакат дни и нощи, надявайки се след това да продадат мястото си на опашката.

Цените варират от няколкостотин американски долара до, както се твърди, няколко хиляди долара.




Източник: bg.rbth.com