Вълна от неочаквани смъртни случаи без установени причини преминава през руския военно-промишлен комплекс. Само за една седмица починаха трима ръководители на големи отбранителни предприятия.

На 25 декември в болница от този свят си отиде Алексей Маслов, специален представител за военно-техническо сътрудничество на "Уралвагонзавод" - най-големият производител на танкове в Русия. Това се случи само два дни, след като руският президент Владимир Путин отмени посещението си в завода в Нижни Тагил.

Ден преди това, на 24 декември, в Санкт Петербург умира 67-годишният Александър Бузаков, генерален директор на "Адмиралтейски корабостроителници" - компанията, която произвежда подводници за "Калибър". Животът му е прекъснат "преждевременно и трагично", съобщиха от пресслужбата на компанията. Освен всичко друго, Бузаков отговаряше за производството на Калибър.

Сега пък става ясно, че тези дни и бившият генерален директор на руския Държавен космически научно-производствен център "М.В. Хруничев" Владимир Нестеров е починал внезапно.

Все още не е известно каква е причината за смъртта на тримата мъже.

От началото на годината в медиите започнаха да се появяват съобщения за смъртта на редица руски бизнесмени и висши служители при необичайни обстоятелства.

През януари 60-годишният Леонид Шулман, ръководител на транспортната служба на "Газпром инвест", беше намерен мъртъв.

През май при странни обстоятелства почина Александър Суботин - бивш топ мениджър на петролната компания "Лукойл".

Последва новината за смъртта на Юрий Воронов, главен изпълнителен директор на корабна компания, която е работила по договори с Газпром.

През септември след "падане от прозореца" загина и председателят на съвета на директорите на руската петролна компания "Лукойл" Равил Маганов.

Наскоро и един от най-богатите руски депутати - Павел Антов, беше намерен мъртъв след падане от покрива на хотел в Индия.

Владимир Нестеров е дългогодишен разработчик на ракети и системи, свързани с космоса, включително космическата система за многократна употреба "Енергия-Буран", ракетите "Зенит", "Буран", "Союз-2", "Протон-М" и други. Служи в Съветската армия от 1972 г. до 1992 г., след което постъпва на работа в Руската космическа агенция.

Той е ръководител на центъра "Хруничев" от 2005 до 2012 г., като се оттегля след изстрелването на ракетата "Протон-М", която се разбива точно при старта.

Въпреки това Нестеров остава главен проектант на центъра до 2014 г. и ръководи проекта за производство на "Ангара", а под негово ръководство са произведени и изстреляни първите две ракети. След успешните тестове той подава оставка от центъра, като обяснява, че смята задачата си за изпълнена.

След оттеглянето му Нестеров е обвинен в присвояване на 5,3 милиарда рубли, но съдебните заседания по съществото на делото така и не започват.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук