Военен анализ: Перспективи за руско-американското взаимодействие в Сирия
Нищо не може да стане преди успешен личен разговор между Путин и Тръмп
Към края на 2016 г. отношенията между Кремъл и Белия дом са развалиха окончателно. Владимир Путин не искаше да има работа с Барак Обама, който въвеждаше санкции против руски чиновници и бизнесмени, гонеше от страната десетки дипломати, противопоставяше се по всевъзможни начини на курса на Русия. Ситуацията можеше да се превърне в критична, обаче Путин, за разлика от Обама, имаше важно предимство – времето. Споровете с „куцата патица” са безполезни. Надеждите се свързваха с Доналд Тръмп.
По време на първия телефонен разговор на 14 ноември 2016 г. двамата президенти се съсредоточиха на борбата с тероризма. Обсъждано е взаимодействието относно сирийския конфликт. Тази тема е повдигната и по време на втория телефонен разговор на 29 януари и вероятно ще стане основна на срещата им през близките месеци.
Правени са множество опити да се установи координация по сирийския проблем. Началото е положено през октомври 2915 г. от военни представители на двете страни, когато е съгласуван меморандум за сигурността на полетите на самолетите и БЛА, определени са канали за свръзка, механизми за взаимодействие при кризисни ситуации, но не е предвидено обмен на разузнавателни данни и координация на цели за удари. Установени са минимални безопасни разстояния между самолетите на РФ и САЩ.
Това споразумение действа и сега, на 8 февруари е проведена видеоконферентна връзка на работната група по въпросите за изпълнение на Меморандума. Констатирана е липса на някакви съществени инциденти.
Във всичко останало „сирийските пътища” на Москва и Вашингтон се разминаваха кардинално.
Пентагонът отхвърли всички предложения на руското МО по координация на целите за нанасяне на съвместни удари, а военният министър на САЩ Ащън Картър обвини Русия в игнориране на молбите да не бомбардира подкрепяните от САЩ отряди на сирийската опозиция. Обещаното разцелане на „умерената опозиция” от терористите не се състоя.
През октомври 2016 г. всички контакти по военна линия бяха прекратени: оттогава работата на отбранителните ведомства в Сирия се водеха обособено и без да се обръща внимание на взаимните обвинения.
При липсата на координация със САЩ въоръжените сили на РФ съвместнво със сирийските войски освободиха Алепо. Палмира обаче беше отново превзета от ИД.
В руското МО считат, че теоретично взаимодействието с Пентагона може да се отрази положително на освобождаването на стратегически обекти в Сирия. Вече се забелязва някакво подобрение в отношението на страните, поне в частта за координацията на военните действия.
Руското издание „Власть” твърди, че руското МО при наличие на политическо решение може да отиде към безпрецедентно сътрудничество с Пентагона: пряк обмен на разузнавателни данни, координация на целите, съвместни удари, а в случай на необходимост и взаимодействие на земята при провеждане на спецоперации.
За всичко това обаче са нужни „гаранции на най-високо равнище”. Те могат да бъдат получени само в случай на успешни лични преговори на Владимир Путин и Доналд Тръмп. Тогава трябва да се реши и въпросът с руския съюзник в Сирия – Иран, към който новата администрация в Белия дом е настроена доста скептично.
Професорът от Университета в Кентъки Робърт Олсън счита, че едва ли в Сирия ще станат съществени изменения още в първите месеци на президентството на Тръмп.
Екип на БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: