Владимир Путин прекрасно разбира възможността за сближаване със САЩ в краткоср очна перспектива, счита френският политолог Флоран Парментие. Той разяснил в интервю в Atlantico, че Путин осъзнава, че въпреки благоразположения към Русия Доналд Тръмп все пак американските елити в своето мнозинство гледат на Москва с голямо подозрение.
Сред тях са поддръжници на съюзническите отношения със страните от Централна Европа, правозащитни движения, а също така „ястреби”, които настояват за по-агресивна външна политика на САЩ.
 
Затова Путин не изпитва особени илюзии. Той може например да забележи, че руската политика по отношение на Украйна както преди се осъжда. На свой ред и руският лидер не иска от Тръмп незабавно сваляне на санкциите, разбирайки, че в сената няма да одобрят инициативата. Вероятно Путин също иска да запази добри лични отношения с Тръмп, без да изпитва призрачни надежди относно сближаването на двете страни.
 
Макар Русия да практикува намеса в работите на други държави, тя го прави в пъти по-рядко, отколкото САЩ и Европа. Затова ако Америка заеме при Тръмп по-изолационистка позиция, Русия само ще спечели, прави извод политологът.
 
Флоран Парментие нарича позицията на Русия в близка перспектива „позитивна”, но за него в средносрочна перспектива тя е съмнителна. Москва например предотврати сближаването на Украйна с ЕС, но в следващите десетилетия Украйна ще се отнася към Русия по-лошо, отколкото преди. Москва успя да отвоюва територии за Башар Асад в Сирия, но за самата Русия с нейното многобройно мюсюлманско население това носи определена опасност.
 
„Путин вероятно е талантлив тактик, но изглежда, че неговият стремеж страната му да придобие статут на велика държава е ограничен от размера на нейната икономика и нейната небалансираност, която неизбежно се отразява на сигурността в средносрочна перспектива” – прави извод политологът в интервюто си в Atlantico.
 
Превод и редакция: БЛИЦ